Reklama

#DOM (22): Michał Woroch. Na wózku w Himalaje

#DOM (22): Michał Woroch. Na wózku w Himalaje

20.03.2022
Czyta się kilka minut
Michał Woroch choruje na zanik mięśni, od kilkunastu lat porusza się na wózku. W tym czasie przejechał samochodem obie Ameryki, jeździł konno w Mongolii, właśnie wrócił z wyprawy w Himalaje. "Gdy usiadłem na wózek, przez chwilę poczułem ulgę. Mogłem rozejrzeć się dookoła, obserwować świat, a nie krawężniki, o które się przewracałem. Potem przyszedł ciężki czas. Wreszcie zacząłem podróżować więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Diagnoza SMA? Do końca nie miałem pojęcia co słyszę. Jesteś młodym chłopakiem, podsłuchujesz rozmowę rodziców z panią profesor, bo nikt nie chce ci tego powiedzieć w twarz. Słyszysz, że to poważna choroba, która prowadzi do śmierci. Że to, co zaraz się wydarzy, nie będzie łatwe". Rozmawiają: Michał Woroch, Krzysztof Story.

Posłuchaj

T

To rozmowa o podróży, pełnosprawności i różnych znaczeniach słowa “możliwe”. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy usłyszałem tę opowieść na festiwalu podróżniczym. Wyprawa dwójki chłopaków na wózkach, którzy specjalnie przystosowanym Land Roverem Defenderem postanowili przejechać z Ziemi Ognistej na Alaskę, przez obie Ameryki. Zajęło im to ponad rok. Pamiętam, że pokazywali na filmie, jak wsiadali do samochodu. To, co dla większości z nas jest kwestią kilku sekund, im zajęło ponad 20 minut.


Michał Woroch w Himalajach fot. Vytautas Juozėnas Škicas

Gościem tego odcinka podkastu jest podróżnik i fotograf, Michał Woroch.

Zobacz też:

  • O wózku ani słowa - rozmowa z Michałem Worochem po wyprawie przez obie Ameryki: "Ja najpierw walczyłem. Ćwiczyłem tak mocno, że lekarze powiedzieli, że się zajadę. Potem wykorzystywałem wózek jako formę nacisku. Uważałem, że więcej mi wolno. Później drwiłem z niepełnosprawności. Dzisiaj uważam, że dystans do wózka nie polega na śmiesznych żarcikach"

Michał Woroch (z lewej) i Bartosz Mrozek podczas wyprawy w Himalaje / MATERIAŁY WYPRAWY

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z goścmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter