Reklama

#DOM (10): Szerpowie. Życie w cieniu gór

#DOM (10): Szerpowie. Życie w cieniu gór

31.01.2021
Czyta się kilka minut
Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserka: „Szerpowie widzą, że ludzie, których wprowadzili na szczyt, wracają do swoich krajów i stają się bohaterami. Sam Szerpa wraca do swojej chaty, w której dalej gotuje na ognisku i dalej nie ma pieniędzy, by wykształcić swoje dzieci. To budzi złość”. Zaprasza Krzysztof Story.
#DOM Cykl Krzysztofa Storego w Podkaście Powszechnym

Posłuchaj

1

16 stycznia 2021 r. dziesięciu nepalskich wspinaczy stanęło na szczycie K2 –  ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika. To wejście prowokuje do rozmowy nie tylko o sportowym wyczynie w najwyższych górach na świecie, ale też o  ludziach, dla których są one domem i źródłem utrzymania. 

O Szerpach, górach i wspinaczce z tlenem opowiada Eliza Kubarska – wielokrotnie nagradzana reżyserka, podróżniczka i alpinistka, autorka filmu „Ściana Cieni".

Eliza Kubarska
Eliza Kubarska / archiwum prywatne
Eliza Kubarska / archiwum prywatne
Eliza Kubarska / archiwum prywatne

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z goścmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

Czujcie się… jak u siebie w domu.

Bartek Dobroch: Na K2 dokonali aktu transgresji – nie tylko przekraczając granice własnych i ludzkich możliwości, ale i burząc porządek świata rozpisany w najwyższych górach jeszcze w kolonialnej przeszłości.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.