Reklama

Dla kultury pamięci

Dla kultury pamięci

08.05.2015
Czyta się kilka minut
Nocą z 7 na 8 maja 1945 r. w Reims podpisano bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu.
T

To data szczególnie ważna dla historii świata, Europy i Niemiec. Po 1945 r. doświadczenie narodowego socjalizmu i wojny w znacznym stopniu uformowało państwa niemieckie. Dla Republiki Federalnej Niemiec była to zasadnicza cezura i punkt wyjścia do tworzenia nowego demokratycznego ustroju. Tragiczne doświadczenia totalitaryzmu i wojny stały się częścią niemieckiej zbiorowej tożsamości. To m.in. na pamięci o zbrodniach hitlerowskich ufundowane są współczesne Niemcy, a 8 maja obchodzony jest jako „dzień wyzwolenia”. Prezydent Joachim Gauck przy okazji tegorocznych obchodów wyzwolenia Auschwitz mówił, że obowiązkiem Niemców wynikającym z historii jest zapobieganie zbrodniom i obrona praw człowieka. To misja, którą także Fundacja Konrada Adenauera stara się wypełniać. Dlatego wspieramy przedsięwzięcia służące kulturze pamięci.

Dla Polski koniec wojny oznaczał z jednej strony oswobodzenie spod okupacji hitlerowskiej, z drugiej zaś kolejne zniewolenie, tym razem pod komunistyczną dyktaturą. Połowa Europy znalazła się za „żelazną kurtyną”. Potrzebne było pół wieku, zanim nastąpił rok 1989, który umożliwił też wyzwolenie debaty historycznej z okowów komunistycznej cenzury i rzetelne odniesienie się do polsko-niemieckiej historii. Po straszliwych zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Europie, zwłaszcza Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, pojednanie wymagało odwagi i determinacji. Trudno tu nie przywołać niedawno zmarłych Władysława Bartoszewskiego i Richarda von Weizsäckera: obaj doświadczyli okrucieństw wojny, walcząc po dwóch stronach. Mimo to odnaleźli drogę dialogu i wiele uczynili, by oba narody tworzyły zjednoczoną Europę. Ich świadectwo, oparte na prawdzie i szacunku, jest dla nas wzorem.

70 lat, które minęło od końca II wojny światowej, to epoka. W historii Europy miało miejsce wiele ważnych wydarzeń.Doszło do bezprecedensowej inicjatywy utworzenia ponadnarodowej organizacji, zrzeszającej państwa skonfliktowanego kiedyś kontynentu. Z narzędzia pokojowego załatwiania sporów organizacja ta przeistoczyła się we wspólnotę polityczną (przynajmniej pod niektórymi względami): Unię Europejską. Jestem przekonany, że potencjał tego instrumentu współpracy między narodami, nie został wyczerpany i że przed Niemcami oraz Polakami jest jeszcze wiele wyzwań. Działalność Fundacji Konrada Adenauera służy pogłębianiu dobrych relacji między Niemcami a Polakami oraz dalszej integracji Europy. Uważamy, że trwałe pokojowe współistnienie państw w Europie możliwe jest przez poznanie historii i zachowanie pamięci.

Ta okrągła rocznica zakończenia II wojny światowej nie powinna oddalać nas od siebie. Przeciwnie: zmierzenie się z przeszłością i wyciągnięcie z niej nauki pozwoli nam z odwagą i ufnością spoglądać w przyszłość.

Dr CHRISTIAN SCHMITZ, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]