Reklama

"Deus Caritas est"

"Deus Caritas est"

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI podpisuje encyklikę; obok abp Leonardo Sandri
C

Człowiek to połowa

Ks. Tadeusz Dzidek

Czy Benedykt XVI mógł napisać swą pierwszą encyklikę na temat inny niż miłość? Z dwóch powodów wydaje się, że nie. Pierwszym jest osobiste doświadczenie XX wieku, w którym - jak w żadnym innym - zło przybrało tak zmasowaną i systemową postać. Ukształtowało to w przyszłym Papieżu szczególną wrażliwość na to, co można by nazwać deficytem dobra, jakimś dotkliwym jego brakiem, a nawet zaprzeczeniem. U wielu przeżywających ten czas mroku zrodziło się zwątpienie w obecność Boga pośród nas. Nic więc dziwnego, że najbardziej wyeksponowanym wątkiem w teologii drugiej połowy XX wieku była właśnie Boża miłość. Pierwsza papieska encyklika wpisuje się w nurt tworzony przez takie postacie jak Henri de Lubac, Yves Congar, Karl Rahner czy Hans Urs von Balthasar.

Istnieje jednak jeszcze...

20614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]