Detoks

MIKOŁAJ TRZASKA, muzyk: Kimkolwiek jesteś, masz wiedzieć, kim jesteś. Kto był twoim przodkiem, jak naprawdę miała na imię ciotka, a nie tylko, że była jakaś Guga.

Reklama

Detoks

Detoks

10.08.2020
Czyta się kilka minut
MIKOŁAJ TRZASKA, muzyk: Kimkolwiek jesteś, masz wiedzieć, kim jesteś. Kto był twoim przodkiem, jak naprawdę miała na imię ciotka, a nie tylko, że była jakaś Guga.
KRZYSZTOF KAPICA / EAST NEWS
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Jaki to dla Ciebie rok?

MIKOŁAJ TRZASKA: Z dwoma punktami zwrotnymi, więc ważny. We wrześniu 2019 r. odszedł mój kochany tato, Andrzej Trzaska. Miał na mnie silny wpływ, pewnie i przez to, że darliśmy koty. Ale pod koniec jego życia nasz związek stał się o wiele silniejszy.

Przez rozmowy?

Mężczyźni, by dobrze się rozumieć, nie muszą prowadzić głębokich, psychologicznych rozmów. Gdy jadą samochodem – jeden kieruje, drugi mu towarzyszy – zazwyczaj milczą i to wystarczy, by mieć treściwą relację. Tak było ze mną i ojcem: wreszcie usiedliśmy obok siebie. I któryś z nas prowadził…

Który?

Tym razem ja.

Jakim człowiekiem był Andrzej Trzaska?

Charyzmatycznym. Ojciec był malarzem, ceramikiem, rysownikiem; niebywałym erudytą, tej cechy akurat nie odziedziczyłem. Natomiast odziedziczyłem, być może w...

23555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Żyjąc walczymy o tożsamość, a im bliżej grobu to zastanawiamy po co nam to było. Każde pokolenie tworzy własną tożsamość. Jestem coraz bardziej przekonany, że nie powinniśmy obarczać potomnych swoją tożsamością. Jednym z elementów tożsamości jest narodowość i wynikający z niej patriotyzm lub jego brak. W wieku bardzo dojrzałym, zwłaszcza w ostatnich pięciu latach (podczas życia z obecną władzą) zrozumiałem, że człowieczeństwo nie powinno być obarczane narodowością i patriotyzmem narodowym, bo to prowadzi do nieszczęścia. Jestem coraz bardziej przekonany, że chrześcijaństwo obarczane narodowością przestaje być chrześcijaństwem zgodnym z ewangelią. Zgodnie s nauką Chrystusa naszą ojczyzną jest za życia Ziemia, a po śmierci Niebo. Utożsamianie nas z narodowością, a zwłaszcza wpajanie ludziom patriotyzmu prowadzi ostatecznie do konfliktów pomiędzy narodami. Do tego dochodzi dzielenie ludzi ze względu na różne poglądy religijne, ideowe czy tak jak teraz w Polsce z powodu tożsamości płciowej. Powstaje zło, które ostatecznie prowadzi do nieszczęść. Wypowiedzi artysty mnie w tym utwierdzają.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]