Reklama

Ładowanie...

Dać impuls do zmian

Dać impuls do zmian

29.08.2022
Czyta się kilka minut
Mam nadzieję, że Nagroda POLIN coraz częściej będzie trafiać w ręce osób dbających o dziedzictwo Żydów polskich również za naszą wschodnią granicą.
P

Przed wojną w Polsce mieszkało blisko 3,5 miliona Żydów. Pozostawili oni po sobie wielkie materialne i kulturalne dziedzictwo, rozsiane po miastach, miasteczkach i wsiach nie tylko całej Polski, ale również dzisiejszej Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Pierwszy obraz, jaki pojawia mi się przed oczami, gdy słyszę o spuściźnie żydowskiej, to cmentarz żydowski w Warszawie – zapewne dlatego, że cała rodzina mojego ojca jest tu pochowana. Hektary starych, zarośniętych macew tworzą kraj- obraz przesiąknięty pustką i ciszą – jest to miejsce wyjątkowe. W Polsce znajduje się około 1200 cmentarzy oraz setki synagog i innych budynków służących przed wojną społeczności żydowskiej. Większość z nich jest w złym stanie. Jedynie dzięki pracy lokalnych aktywistów, którzy wspierają nieliczną dziś społeczność żydowską, stan tych miejsc nie ulega dalszemu pogorszeniu. Nagroda POLIN jest formą podziękowania osobom dbającym o to, co pozostało po polskich Żydach.

Spuścizna polskich Żydów znajduje się nie tylko w Polsce. Pod koniec 2021 r. odwiedziłem miejsca związane z rodziną mojej matki, znajdujące się dziś w Ukrainie. Tam sytuacja wydawała mi się o wiele trudniejsza. Porzucone i zapomniane dziedzictwo żydowskie czekało na swój czas po okresie długiego zaniedbania. Aspiracje Ukraińców i powolnie rozpędzająca się modernizacja kraju dawały nadzieje, że podobnie jak w Polsce, tak i w Ukrainie znajdą się ludzie nieobojętni na naszą wspólną polsko-żydowsko-ukraińską historię. Wojna na jakiś czas spowolniła ten proces, jednak wierzę, że nie da się go już zatrzymać. Mam nadzieję, że Nagroda POLIN coraz częściej będzie trafiać w ręce osób dbających o dziedzictwo Żydów polskich także za naszą wschodnią granicą.

W ramach Programu Grantowego naszego Stowarzyszenia od 10 lat wspieramy grantami wszystkich tych, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego. W tym roku, chcąc dać impuls do zmian poza granicami Polski, zdecydowaliśmy, że zgłaszane projekty mogą być realizowane również w obrębie historycznych granic Polski. Serdecznie zachęcam do wystartowania w naszym konkursie grantowym, w którym można złożyć aplikację do 9 września. Dzięki tym lokalnym działaniom wspólnie dokonamy wielkiej zmiany. ©

Autor jest przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]