Reklama

Czułość Boga

Czułość Boga

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Dla wielu katolików Boże Narodzenie to krępujące święto. Nawet jeśli do naszej świadomości dociera wiadomość, że kiedyś naprawdę to się stało - że Jezus nie wziął się z nieba, podrzucony w jakiś tajemniczy sposób Maryi i Józefowi - to nasza wiara w Jego dziecięctwo jest równa zeru.
C

Co roku obchodzimy podwójne urodziny: własne i te, które nazywamy Bożym Narodzeniem. Ten zdumiewający fakt niespecjalnie przykuwa naszą uwagę. Powodów jest kilka. Jeden wynika z rozbieżności dat: większość z nas nie przyszła na świat 25 grudnia. Inny, poważniejszy, bierze się z przekonania, że Boże Narodzenie jest wyjątkowe. To przecież jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, urodziny Dziecka nieporównywalne z narodzinami żadnego innego człowieka.

Pomijając całą debatę wokół mniej lub bardziej symbolicznego charakteru daty 25 grudnia jako dnia narodzin Jezusa, Kościół przypomina w liturgii świątecznej, "że dziś narodził się nam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan" (Łk 2, 11). Coś, co wydarzyło się owego dnia, dziś wydarza się dla nas, gdy otwieramy się na tajemnicę tych świąt. Słowem "dziś" autor Ewangelii przemawia do naszych tęsknot. Dziś bowiem, w ...

5290

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]