Reklama

Człowieka szukam

Człowieka szukam

06.07.2015
Czyta się kilka minut
Czego brakuje polskiej debacie publicznej?
I

Idei przecież nie, mam nawet wrażenie, że idei puszcza się w obieg zbyt wiele i bez dostatecznego pogłębienia. W rezultacie idee krążą nad głowami zdezorientowanych ludzi; jednym uchem wpadając i wypadając drugim, drażnią nie umysły, lecz nerwy. Idea pojawia się bowiem zazwyczaj w towarzystwie emocji, nawet wspierające ją argumenty są dobierane wedle emocjonalnej matrycy. Nic w tym dziwnego, w końcu emocje mają pomóc w tym, żeby idee w ogóle zwróciły naszą uwagę. Tyle że, po pierwsze, paleta tych emocji jest dość ograniczona – na ogół „siewcy idei” posługują się strachem lub wstydem – a po drugie, emocje te podawane są od razu w tak wysokim stężeniu, że niemal uniemożliwia to racjonalne „przetrawienie” idei, którym towarzyszą.
Z debaty publicznej ten sam mechanizm przechodzi do rozmów prywatnych. Jedni będą cię przekonywać – na przykład – że w zasadzie za wszystko, co w Polsce...

3338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]