Reklama

Czekam na głos biskupów

Czekam na głos biskupów

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Ponad siedem miesięcy temu ukazał się tekst Zuzanny Radzik “Piwnice wciąż gniją" (“TP" nr 13/03; cała dyskusja znajduje się na: www2.tygodnik.com.pl/tematy/ksiegarnia/). Potem wydrukowano tekst “Z nadzieją - mimo wszystko" Macieja Gellera i Jerzego Jedlickiego ze Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii “Otwarta Rzeczpospolita" (“TP" nr 14/03), ale, jak przeczytałem w tekście Krzysztofa Burnetki “Ciąg dalszy nie nastąpił" (“TP" nr 47/03), zamknięcie księgarni, mieszczącej się w piwnicy kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie, z powodu rozpowszechniania publikacji antysemickich, jest zadziwiająco trudne. Nie doczekaliśmy się też wypowiedzi władz kościelnych w tej sprawie.
A

A przecież już dawno Episkopat powinien jednoznacznie i publicznie to zrobić. Bez niuansów i zbędnej retoryki. Krótko, zwięźle i dobitnie. Kościół, który wciąż jeszcze liczy się w Polsce, powinien wymóc także na władzach państwowych energiczniejsze działania w walce z antysemityzmem. Widać wciąż za mało mówi się w Kościele o grzechu antysemityzmu i za rzadko przypomina się, że wrogie nastawienie do “obcych" jest grzechem, bo przeczy Bożemu przykazaniu miłości, jakie zostawił nam Chrystus-Żyd.

MIECZYSŁAW WIŚNIEWSKI (Warszawa)

573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]