Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Czary i Realpolitik

Czary i Realpolitik

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Reset czy zawieszenie ­broni między Polską a Francją?
P

Po czwartkowych rozmowach Beaty Szydło z prezydentem ­Emmanuelem Macronem w Paryżu wśród komentatorów przeważa ta druga opinia.

Otwarty kryzys dyplomatyczny trwał od ponad roku – gdy wybuchł pamiętny konflikt o śmigłowce Caracal. Potem Macron kilka razy zarzucał polskiemu rządowi łamanie unijnych wartości (słusznie) i tzw. dumping socjalny (demagogicznie), a Szydło ripostowała zarzutami o „arogancji” i „niedoświadczeniu” młodego prezydenta (trafnie, ale niezręcznie).

W tej sytuacji sukcesem było już to, że obie strony siadły do stołu. Zdaniem publicysty Bernarda Guetty Macron znów okazał się mistrzem w czarowaniu oponentów. Jak wcześniej wobec Putina i Trumpa, tak też i przed polską szefową rządu rozwinął aktorskie talenty i wachlarz kurtuazji („droga Beato”, gesty fizycznej serdeczności). Podtrzymał krytykę działań rządu PiS, ale w dyplomatycznej formie – bo tylko „zachęcił” Polskę do dialogu z Komisją Europejską.

Najkrócej: nowy ton, meritum bez zmian. I przepaść między „suwerenizmem” PiS a dążeniem Macrona do tworzenia mniejszej, ale zwartej Unii z francusko-niemieckim motorem. Tak czy owak, Francja pozostaje kluczowym inwestorem w Polsce. A potężne francuskie lobby zbrojeniowe chciałoby sprzedać Polsce okręty podwodne. Z jakim skutkiem – zobaczymy. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, tłumacz z języka francuskiego, były korespondent PAP w Paryżu. Współpracował z Polskim Radiem, publikował m.in. w „Kontynentach” i „Res...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]