Reklama

Czary i Realpolitik

Czary i Realpolitik

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Reset czy zawieszenie ­broni między Polską a Francją?
P

Po czwartkowych rozmowach Beaty Szydło z prezydentem ­Emmanuelem Macronem w Paryżu wśród komentatorów przeważa ta druga opinia.

Otwarty kryzys dyplomatyczny trwał od ponad roku – gdy wybuchł pamiętny konflikt o śmigłowce Caracal. Potem Macron kilka razy zarzucał polskiemu rządowi łamanie unijnych wartości (słusznie) i tzw. dumping socjalny (demagogicznie), a Szydło ripostowała zarzutami o „arogancji” i „niedoświadczeniu” młodego prezydenta (trafnie, ale niezręcznie).

W tej sytuacji sukcesem było już to, że obie strony siadły do stołu. Zdaniem publicysty Bernarda Guetty Macron znów okazał się mistrzem w czarowaniu oponentów. Jak wcześniej wobec Putina i Trumpa, tak też i przed polską szefową rządu rozwinął aktorskie talenty i wachlarz kurtuazji („droga Beato”, gesty fizycznej serdeczności). Podtrzymał krytykę działań rządu PiS, ale w dyplomatycznej formie – bo tylko „zachęcił” Polskę do dialogu z Komisją Europejską.

Najkrócej: nowy ton, meritum bez zmian. I przepaść między „suwerenizmem” PiS a dążeniem Macrona do tworzenia mniejszej, ale zwartej Unii z francusko-niemieckim motorem. Tak czy owak, Francja pozostaje kluczowym inwestorem w Polsce. A potężne francuskie lobby zbrojeniowe chciałoby sprzedać Polsce okręty podwodne. Z jakim skutkiem – zobaczymy. ©

Autor artykułu

Dziennikarz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, tłumacz z języka francuskiego, były korespondent PAP w Paryżu. Współpracował z Polskim Radiem, publikował m.in. w „Kontynentach” i „Res...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]