Reklama

Ładowanie...

Cytaty wybuchowe

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Dziennikarze, przyzwyczajeni do stylu poprzedniego pontyfikatu, zadają sobie pytanie, czy lectio magistralis Benedykta XVI była wcześniej czytana w Sekretariacie Stanu?.
1

12 września, godzina 17.30, uniwersytet w Ratyzbonie. Papież Benedykt XVI, powracający do miejsca, w którym przez 8 lat nauczał, staje za katedrą w wypełnionym studentami i profesorami audytorium i rozpoczyna odczytywanie spisanego na dziesięciu bitych stronicach wykładu pełnego refleksji teologicznych i uczonych odniesień do filozofii; wykładu, który ma przejść do historii. Temat dotyczy relacji między wiarą i rozumem, konieczności nowego odkrycia wiary w świecie zachodnim, coraz mniej skłonnym do uznawania Boga za własny punkt odniesienia, oraz zagrożeń, które niesie fundamentalizm radykalnego islamu. Lot myśli Papieża jest wysoki. Wykład kończy zaproszenie do dialogu pomiędzy światem islamu i Zachodem, do rozwijania myśli racjonalnej, bo "postępowanie niezgodne z rozumem (logos) jest postępowaniem sprzecznym z naturą Boga".

Przez dobre pół godziny papież-...

4757

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]