Reklama

Cytaty wybuchowe

Cytaty wybuchowe

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Dziennikarze, przyzwyczajeni do stylu poprzedniego pontyfikatu, zadają sobie pytanie, czy lectio magistralis Benedykta XVI była wcześniej czytana w Sekretariacie Stanu?.
1

12 września, godzina 17.30, uniwersytet w Ratyzbonie. Papież Benedykt XVI, powracający do miejsca, w którym przez 8 lat nauczał, staje za katedrą w wypełnionym studentami i profesorami audytorium i rozpoczyna odczytywanie spisanego na dziesięciu bitych stronicach wykładu pełnego refleksji teologicznych i uczonych odniesień do filozofii; wykładu, który ma przejść do historii. Temat dotyczy relacji między wiarą i rozumem, konieczności nowego odkrycia wiary w świecie zachodnim, coraz mniej skłonnym do uznawania Boga za własny punkt odniesienia, oraz zagrożeń, które niesie fundamentalizm radykalnego islamu. Lot myśli Papieża jest wysoki. Wykład kończy zaproszenie do dialogu pomiędzy światem islamu i Zachodem, do rozwijania myśli racjonalnej, bo "postępowanie niezgodne z rozumem (logos) jest postępowaniem sprzecznym z naturą Boga".

Przez dobre pół godziny papież-...

4757

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]