Reklama

Ćwierćwiecze kardynała

Ćwierćwiecze kardynała

19.01.2003
Czyta się kilka minut
Kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej. Jest jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w latach 90. jego nazwisko pojawiało się na dziennikarskich listach papabile, kandydatów do objęcia Stolicy Piotrowej. Polacy pamiętają go przede wszystkim z krakowskich Błoń, gdzie 15 czerwca 1999 r., zastępując chorego Papieża, koncelebrował po polsku Mszę.
U

Urodził się w listopadzie 1927 r. w Isola d'Asti, jako drugie z sześciorga rodzeństwa. Studiował w seminarium biskupim w Asti, później w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Święcenia kapłańskie przyjął we wrześniu 1950 r. Wykładał teologię dogmatyczną oraz był duszpasterzem młodzieży akademickiej. W 1959 r. przeniesiono go do pracy w Watykanie. Po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej pełnił funkcję sekretarza nuncjatur w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. Do Rzymu wrócił w 1968 r. - przez 10 lat pracował w Radzie Publicznych Spraw Kościoła. W listopadzie 1977 r. Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Nova di Cesare (sakrę otrzymał 15 stycznia 1978 r. z rąk kard. Antonio Samore) i mianował nuncjuszem w Chile, gdzie abp Sodano spędził następne 10 lat. Był...

2371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]