Ćwierćwiecze kardynała

Kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej. Jest jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w latach 90. jego nazwisko pojawiało się na dziennikarskich listach papabile, kandydatów do objęcia Stolicy Piotrowej. Polacy pamiętają go przede wszystkim z krakowskich Błoń, gdzie 15 czerwca 1999 r., zastępując chorego Papieża, koncelebrował po polsku Mszę.

19.01.2003

Czyta się kilka minut

Urodził się w listopadzie 1927 r. w Isola d'Asti, jako drugie z sześciorga rodzeństwa. Studiował w seminarium biskupim w Asti, później w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Święcenia kapłańskie przyjął we wrześniu 1950 r. Wykładał teologię dogmatyczną oraz był duszpasterzem młodzieży akademickiej. W 1959 r. przeniesiono go do pracy w Watykanie. Po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej pełnił funkcję sekretarza nuncjatur w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. Do Rzymu wrócił w 1968 r. - przez 10 lat pracował w Radzie Publicznych Spraw Kościoła. W listopadzie 1977 r. Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Nova di Cesare (sakrę otrzymał 15 stycznia 1978 r. z rąk kard. Antonio Samore) i mianował nuncjuszem w Chile, gdzie abp Sodano spędził następne 10 lat. Był świadkiem rozmowy Jana Pawła II z dyktatorem Augusto Pinochetem; generał spytał, dlaczego Kościół wciąż mówi o demokracji, gdy wszystkie metody sprawowania władzy są takie same. Papież odpowiedział: „Nie. Ludzie mają prawo do swobód obywatelskich, nawet jeśli, używając ich, popełniają błędy” (Pinochet mówił potem nuncjuszowi, że papieska odpowiedź zmusiła go do zastanowienia się nad prawami człowieka). Później w nuncjaturze - mimo sprzeciwu władz -Sodano doprowadził do spotkania Papieża z liderami chilijskiej opozycji.

W maju 1988 r. Jan Paweł II powołał arcybiskupa na stanowisko sekretarza Rady Publicznych Spraw Kościoła. Po reorganizacji Kurii Rzymskiej (1989), abp Sodano objął urząd sekretarza ds. relacji z państwami. W grudniu 1990 r. został prosekretarzem stanu, a 28czerwca 1991 r. otrzymał z rąk Jana Pawła II kardynalski kapelusz. Następnego dnia, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, kard. Sodano został Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej (odpowiednik szefa rządu w państwie świeckim). W opinii watykanistów sprawnie zarządza Sekretariatem i odgrywa pierwszoplanową rolę nie tylko w Watykanie, ale także w Kościele włoskim - konsultując m.in. nominacje biskupie.

Po ukończeniu 75. roku życia, w listopadzie zeszłego roku kardynał złożył rezygnację z urzędu, ale Papież poprosił go, aby nadal pełnił obowiązki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 3/2003