Reklama

Ćwierćwiecze kardynała

19.01.2003
Czyta się kilka minut
Kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej. Jest jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w latach 90. jego nazwisko pojawiało się na dziennikarskich listach papabile, kandydatów do objęcia Stolicy Piotrowej. Polacy pamiętają go przede wszystkim z krakowskich Błoń, gdzie 15 czerwca 1999 r., zastępując chorego Papieża, koncelebrował po polsku Mszę.
U

Urodził się w listopadzie 1927 r. w Isola d'Asti, jako drugie z sześciorga rodzeństwa. Studiował w seminarium biskupim w Asti, później w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Święcenia kapłańskie przyjął we wrześniu 1950 r. Wykładał teologię dogmatyczną oraz był duszpasterzem młodzieży akademickiej. W 1959 r. przeniesiono go do pracy w Watykanie. Po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej pełnił funkcję sekretarza nuncjatur w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. Do Rzymu wrócił w 1968 r. - przez 10 lat pracował w Radzie Publicznych Spraw Kościoła. W listopadzie 1977 r. Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Nova di Cesare (sakrę otrzymał 15 stycznia 1978 r. z rąk kard. Antonio Samore) i mianował nuncjuszem w Chile, gdzie abp Sodano spędził następne 10 lat. Był...

2371

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]