Reklama

Zmarł kard. Angelo Sodano. Był symbolem wszechwładnej kurii

28.05.2022
Czyta się kilka minut
W pewnym momencie Jan Paweł II oddał mu ster praktycznie całego Kościoła. W Watykanie mówiono wręcz o triumwiracie Wojtyła-Sodano-Dziwisz. Wszystko wskazuje, że taki układ sił sprzyjał wyciszaniu afer i ukrywaniu przestępstw.
Kard. Angelo Sodano, Gniezno, 2000 r. / fot. Wprost / East News
B

Bez jego wiedzy ani jednej kartki w Watykanie nie można było przełożyć” – mówią o kard. Angelu Sodano ci, którzy dobrze pamiętają znaczenie zmarłego w piątek wieczorem włoskiego hierarchy. Wieloletni sekretarz stanu odpowiadał za politykę Stolicy Apostolskiej – zagraniczną, wewnętrzną i personalną – przez całą drugą połowę długiego pontyfikatu Jana Pawła II. Stał się symbolem tamtej kurii – silnej, wszechwładnej, kunktatorskiej, przeżartej korupcją i tuszującej afery. Kurii, z którą nie poradził sobie Benedykt XVI i z którą od 9 lat walczy Franciszek.

Przykład skuteczności watykańskiej dyplomacji

Angelo Sodano urodził się w 1927 r. w Isola d’Asti (Piemont). Pochodził z wielodzietnej chłopskiej rodziny, jego ojciec był znanym działaczem społecznym – najpierw lokalnym, z czasem także zaangażowanym w politykę krajową (trzykrotnie wybierany do parlamentu z ramienia...

6229

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]