Reklama

Co biskupi myślą o PiS?

Co biskupi myślą o PiS?

08.02.2016
Czyta się kilka minut
Episkopat zareagował na krytyczny wobec PiS komentarz opublikowany przez Henryka Woźniakowskiego na łamach „Europe Infos”.
Jarosław Kaczyński, prezez Prawa i Sprawiedliwości w kościele. Fot: Dominika Zarzycka/EAST NEWS
P

Prezes wydawnictwa „Znak” zwraca w swoim tekście w periodyku Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) uwagę na groźną dla demokracji centralizację władzy i ograniczenie systemu jej kontroli. O tym świadczy zablokowanie przez PiS prac Trybunału Konstytucyjnego, podporządkowanie służby cywilnej i mediów publicznych politycznym decydentom oraz rozszerzenie uprawnień policji w nadzorowaniu obywateli.

W liście do sekretarza COMECE bp Miziński, sekretarz KEP domaga się wycofania ze strony internetowej tekstu Woźniakowskiego: „Publikacja tego artykułu w »Europe Infos«, reprezentującym Konferencje Episkopatów Europy, jest przeciwdziałaniem, które ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski”.

W tej reakcji dostrzegam nieporozumienie. Polscy biskupi obawiają się, że „nieobiektywne” dla nich stanowisko Woźniakowskiego może zostać odebrane jako głos polskiego Episkopatu, skoro tekst ukazał się w oficjalnym periodyku instytucji reprezentującej także Konferencję Episkopatu Polski. Tym bardziej że Woźniakowski wspomina o milczeniu polskich biskupów wobec zmian wprowadzanych przez PiS, a nikt przecież nie pytał o zdanie samych biskupów.

Wystarczy jednak rzucić okiem na „Europe Infos”, by znaleźć w nim nie tylko oficjalne stanowiska Komisji czy Episkopatów, ale także analizy europejskich politologów. Obok tekstu Woźniakowskiego znajduje się np. tekst profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego, który w promowanej przez Orbána „demokracji nieliberalnej” dostrzega postfaszyzm. Trudno przypuszczać, by ten komentarz ktokolwiek uznawał za oficjalne stanowisko biskupów węgierskich czy austriackich.

Prezes Znak wyraził niepokój dużej części wierzących Polaków, zaniepokojonych dokonywaną przez PiS zmianą ustroju państwa. Skoro niepokój ten jest „nieobiektywny”, koniecznie powinniśmy poznać, co tak naprawdę myślą biskupi o zmianach wprowadzanych w Polsce. Czy polska demokracja ma się zupełnie dobrze?

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]