Reklama

Ciche godziny, czyli dajmy sobie czas

Ciche godziny, czyli dajmy sobie czas

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Ostre światło, głośna muzyka, hałaśliwe komunikaty, mieszanka drażniących zapachów. Większość z nas agresywne bodźce w supermarkecie irytują, ale nic poza tym.
D

Dla osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi, które często doświadczają nadwrażliwości na dźwięki, światło i zapachy – są one nieznośne i uniemożliwiają funkcjonowanie.

W sklepie sieci Auchan w Częstochowie wprowadzono właśnie „Ciche godziny”. To specjalny czas na zakupy, kiedy będzie się przyciemniać oświetlenie, wyłączać telewizory, muzykę i komunikaty. Będzie też działać specjalna kasa. W każdy wtorek między piętnastą a siedemnastą osoby ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi będą się mogły poczuć bardziej komfortowo.

Pierwsze „Ciche godziny” odbyły się 2 kwietnia, gdy obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Inicjatorem akcji jest częstochowskie Stowarzyszenie Daj Mi Czas, które od ośmiu lat prowadzi akcje edukacyjne na temat autyzmu, organizuje mecze, koncerty. Od trzech lat współpracuje ze sklepem ­Auchan – prowadzi w nim akcje informacyjne; 2 kwietnia sprzedawcy pracują ubrani w koszulki w kolorze niebieskim (symbolizującym solidarność z osobami ze spektrum autyzmu). – Co roku staraliśmy się dodawać coś do naszej akcji. W tym roku wraz z dyrekcją sklepu ustaliliśmy, że będą to właśnie „Ciche godziny” – mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia.

Wokół „Cichych godzin” zrobiło się głośno. Ale entuzjazm, z jakim się spotkały, to efekt wieloletniej, konsekwentnej edukacji społeczeństwa. Bo tylko dzięki niej będziemy skorzy czasem się przesunąć i zmienić sposób, w jaki urządziliśmy sobie świat – na rzecz tych, których problemów często nawet nie rozumiemy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]