Reklama

Chrześcijaństwo radykalne

Chrześcijaństwo radykalne

13.11.2005
Czyta się kilka minut
W tym, co się działo, widzę także działanie Ducha Świętego. Nie byłoby jednoczącej się Europy, gdyby nie Solidarność. Nie byłoby Solidarności, gdyby nie Papież-Polak. Nie byłoby Papieża-Polaka, gdyby nie głosy biskupów niemieckich podczas konklawe w 1978 r. Nie byłoby tych głosów, gdyby nie Orędzie z 1965 r.
T

TOMASZ KYCIA, ROBERT ŻUREK: - Czy pamięta Ksiądz Arcybiskup swoją reakcję na wiadomość, że biskupi polscy wystosowali list do biskupów niemieckich, w którym zaoferowali przebaczenie oraz o nie poprosili?

ABP ALFONS NOSSOL: - Przypomniał mi się wtedy fragment z “Krzyżaków" Sienkiewicza, w którym do starego Juranda przyprowadzili naczelnego krzyżaka ze skrępowanymi rękoma. Dali Jurandowi nóż, żeby pomścił Danuśkę. A on wziął ten nóż, zbliżył się do krzyżaka i przeciął mu pęta. Uwolnił go. To był autentyczny gest chrześcijański, radykalny wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego, miłości wroga. I tak rozumiałem list biskupów. Byłem wtedy na KUL-u, w seminarium teologii systematycznej u prof. Granata, i pamiętam, że również wśród moich kolegów zapanowała radość. “To jest autentyczne chrześcijaństwo", mówiliśmy, “nasi biskupi wykazali się...

22611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]