Reklama

Chrześcijanin w dzisiejszym świecie

15.01.2009
Czyta się kilka minut
Tekst opublikowany w Tygodniku Powszechnym na pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Turowicza.
Jerzy Turowicz /fot. Zofia Rydet / Archiwum Jerzego Turowicza
W

Wybieram dla niniejszego wspomnienia tytuł pierwszego zbioru publicystyki żegnanego przed rokiem Naczelnego, bo wydaje mi się, że najdokładniej odpowiada nie tylko jego sylwetce i dorobkowi, ale także wszystkiemu, co teraz, już z perspektywy, pozostaje w niezmienionym porządku i hierarchii istotą całego jego życiowego programu. Żeby przekartkować pół setki roczników "Tygodnika Powszechnego", opuszczonego przezeń tak niedawno dopiero, trzeba by bardzo wiele czasu - ale ten, kto sięgnie po książki Jerzego, choć jest ich zaledwie trzy, i wszystkie będące tylko wyborem twórczości publicystycznej, znajdzie w nich tę spójność i harmonię, jaka jest znamieniem postaw głęboko przemyślanych i wybranych z poczuciem odpowiedzialności, a potem potwierdzanych, rok po roku i fakt po fakcie, przez cały życiorys. Żadnego z trzech tomów (wydanych w dużym rozrzucie czasu: 1963, 1990, 1999)...

8991

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]