Reklama

Chrześcijanie i śmieci

Chrześcijanie i śmieci

21.01.2013
Czyta się kilka minut
W Polsce dominuje przekonanie, że duchowni nie powinni się mieszać w tak przyziemne sprawki jak wysypiska śmieci czy zanieczyszczenie gleb.
N

Napisany jeszcze w latach 80. przez abp. Henryka Muszyńskiego ekologiczny rachunek sumienia nadal postrzegany jest jako kuriozum. Spowiadać się z lewego spuszczania szamba?

Podpisany 16 stycznia apel Kościołów polskich o ochronę stworzenia rozwiewa te wątpliwości. Oto otrzymujemy czytelne wezwanie do odpowiedzialności za środowisko.

Po kilku dekadach dyskusji i awantur teologicznych (toczyły się one raczej w krajach protestanckich) w oficjalnym dokumencie podpisanym m.in. przez Kościół katolicki pojawia się biblijny człowiek – nie jest przede wszystkim panem stworzenia, który ma czynić sobie ziemię poddaną. To człowiek, który ma z miłością traktować CAŁE stworzenie Boże.

Można zarzucać apelowi pominięcie istotnych problemów ekologicznych, z pewnością irytację części ekologów wzbudzi też jasny sygnał antyaborcyjny – to akurat przestrzeń, w której nie ma mowy o...

1400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]