Reklama

Ładowanie...

Caw

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 6, 1 - 8, 36
Z

Z Talmudu dowiadujemy się, że od czasu zburzenia Świątyni Jerozolimskiej, gdy ustała posługa ofiarna, zatrzasnęły się bramy modlitw. Ale nie zamknęły się bramy łez. Czym jest i jak jest zatem możliwa w tej sytuacji modlitwa w judaizmie? Wielki rabin z Litwy Chaim Wołożyn pisał, że studiowaniem Tory, dobrymi uczynkami i modlitwami uruchamiamy Boską hojność. Bóg obdarza nas bliskością. Wypełniając odpowiednie nakazy, nie tyle zostajemy nagrodzeni jakimiś dobrami, ile otwieramy Bogu drogę ku sobie. W tym kontekście trzeba czytać zdanie talmudyczne, że "Bóg się modli". "Skąd wiemy, że Święty Jedyny, niech będzie Błogosławiony On, modli się? Ponieważ jest powiedziane: »Tych przywiodę na górę Świętobliwości mojej a uweselę ich w domu modlitwy mojej« (Ks. Izajasza 56, 7)".

O co może się modlić ten, którego moc jest nieodgadniona i doskonała? Ludzie modlą się,...

4382

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]