Reklama

Caw

Caw

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 6, 1 - 8, 36
Z

Z Talmudu dowiadujemy się, że od czasu zburzenia Świątyni Jerozolimskiej, gdy ustała posługa ofiarna, zatrzasnęły się bramy modlitw. Ale nie zamknęły się bramy łez. Czym jest i jak jest zatem możliwa w tej sytuacji modlitwa w judaizmie? Wielki rabin z Litwy Chaim Wołożyn pisał, że studiowaniem Tory, dobrymi uczynkami i modlitwami uruchamiamy Boską hojność. Bóg obdarza nas bliskością. Wypełniając odpowiednie nakazy, nie tyle zostajemy nagrodzeni jakimiś dobrami, ile otwieramy Bogu drogę ku sobie. W tym kontekście trzeba czytać zdanie talmudyczne, że "Bóg się modli". "Skąd wiemy, że Święty Jedyny, niech będzie Błogosławiony On, modli się? Ponieważ jest powiedziane: »Tych przywiodę na górę Świętobliwości mojej a uweselę ich w domu modlitwy mojej« (Ks. Izajasza 56, 7)".

O co może się modlić ten, którego moc jest nieodgadniona i doskonała? Ludzie modlą się,...

4382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]