Reklama

By historia nie była polityką (PL)

By historia nie była polityką (PL)

14.09.2011
Czyta się kilka minut
Historia - najnowsza, ale także ta odległa, dotycząca nawet wydarzeń z XVII w., jakim była Wielka Smuta w Rosji, majaczy w tle relacji polsko-rosyjskich.
C

Czy nie sposób uprawiać polityki bez przywoływania historii? Choć postulat "pozostawienia historii historykom" pojawia się w gremiach polskich i rosyjskich ekspertów, to jednak zawsze bolesne tematy, takie jak Katyń czy Powstanie Warszawskie, kiedy Armia Czerwona pozostawiła Polaków samym sobie, wypływają podczas politycznych debat toczonych w naszym kraju. Na to Rosjanie pytają o los rosyjskich jeńców wojny polsko-bolszewickiej. W tym dodatku zastanawiamy się: czy można raz na zawsze zamknąć sprawę Katynia? Jak zachować pamięć o tej strasznej zbrodni, nie wykorzystując jej jako argumentu w grze politycznej? Czy Polacy także powinni wyznać swoje historyczne winy wobec Rosji, czy mają ją za co przepraszać? Rosyjscy eksperci pokazują, jak w ich kraju wykorzystuje się historię i jaką świadomość historyczną posiadają Rosjanie. Jedynie dyskusja i zbliżanie stanowisk pozwoli nam wypracowywać wspólny polsko-rosyjski konsensus na temat drażliwych historycznych tematów. Mamy nadzieję, że ten specjalny dodatek do "Tygodnika Powszechnego" można uznać za głos w polsko-rosyjskiej dyskusji historycznej.

Wszystkie opublikowane w nim teksty znajdą się na dwujęzycznym serwisie, pod adresem polska-rosja.tygodnik.com.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]