Reklama

By historia nie była polityką (PL)

By historia nie była polityką (PL)

14.09.2011
Czyta się kilka minut
Historia - najnowsza, ale także ta odległa, dotycząca nawet wydarzeń z XVII w., jakim była Wielka Smuta w Rosji, majaczy w tle relacji polsko-rosyjskich.
C

Czy nie sposób uprawiać polityki bez przywoływania historii? Choć postulat "pozostawienia historii historykom" pojawia się w gremiach polskich i rosyjskich ekspertów, to jednak zawsze bolesne tematy, takie jak Katyń czy Powstanie Warszawskie, kiedy Armia Czerwona pozostawiła Polaków samym sobie, wypływają podczas politycznych debat toczonych w naszym kraju. Na to Rosjanie pytają o los rosyjskich jeńców wojny polsko-bolszewickiej. W tym dodatku zastanawiamy się: czy można raz na zawsze zamknąć sprawę Katynia? Jak zachować pamięć o tej strasznej zbrodni, nie wykorzystując jej jako argumentu w grze politycznej? Czy Polacy także powinni wyznać swoje historyczne winy wobec Rosji, czy mają ją za co przepraszać? Rosyjscy eksperci pokazują, jak w ich kraju wykorzystuje się historię i jaką świadomość historyczną posiadają Rosjanie. Jedynie dyskusja i zbliżanie stanowisk pozwoli nam wypracowywać wspólny polsko-rosyjski konsensus na temat drażliwych historycznych tematów. Mamy nadzieję, że ten specjalny dodatek do "Tygodnika Powszechnego" można uznać za głos w polsko-rosyjskiej dyskusji historycznej.

Wszystkie opublikowane w nim teksty znajdą się na dwujęzycznym serwisie, pod adresem polska-rosja.tygodnik.com.pl

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]