Reklama

"bruLion" i prowincja

"bruLion" i prowincja

29.01.1995
Czyta się kilka minut
Od dawna obserwuję zadziwiające (a może wcale nie powinienem się temu dziwić!) milczenie krytyków wobec tego, co nie wychodzi pod szyldem bruLionu. Mogłoby się wydawać, że pokolenie obecnych 30-latków to jedna wielka familia redaktorów, współpracowników i klientów krakowskiego czasopisma. To, że coś takiego jak pismo młodych twórców istnieje, jest rzeczą godną zauważenia, ale wysuwanie z tego faktu wniosków, odnoszących się do usiłowań literackich wszystkich twórców dekady, trąci co najmniej praktykami z czasów systemu, który podobno (czy do końca?) odszedł do lamusa.
J

Jeszcze parę lat temu dostawałem białej gorączki, czytając mało zorientowanych krytyków, którzy głośno wołali o poetach młodego pokolenia, kontestujących wszelkie wartości, kreujących nimb własnej niepowtarzalności, ostentacyjnie i w sposób wulgarny podejmujących tematykę erotyczną. Owych krytyków nie stać było na zadanie sobie pytania, czy aby głos "bruLionu" jest głosem całego pokolenia? Czy poza Krakowem i Warszawą mogą być jacyś twórcy? Czy na tzw. prowincji ktoś może rościć sobie prawo do uprawiania sztuki poetyckiej i prozatorskiej? Swoją drogą ktoś kiedyś powiedział, że pojęcie "prowincji" to syndrom kompleksu mieszkańców metropolii.

Do końca nie wiem, kto za ten stan rzeczy jest bardziej odpowiedzialny: twórcy, którzy są jacy są i proponują to, co mają do zaproponowania, czy też krytycy, którzy jakoś nagle cofnęli się w swojej edukacji i "oniemieli z...

2536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]