Reklama

Bronię Kitowicza

Bronię Kitowicza

20.03.2005
Czyta się kilka minut
W interesującym artykule “Oszczerstwo krwi" (“TP" nr 10/05) Agnieszka Sabor i Michał Okoński ponownie przypisują Jędrzejowi Kitowiczowi autorstwo opinii: “Wolność bez liberum veto, a maca żydowska bez krwi chrześcijańskiej obejść się nie mogą". Trudno ich za to winić, skoro podobnie czyniło wielu badaczy z samym Aleksandrem Brücknerem na czele. Dałbym jednak konia z rzędem każdemu, kto by znalazł to lub podobnie brzmiące zdanie w którymkolwiek z dzieł Kitowicza. Pochodzi ono ze wstępu, w jaki Kazimierz Władysław Wójcicki (1807-79), znany folklorysta i historyk-amator, zaopatrzył wydanie “Opisu obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta II" z 1855 r. (Petersburg). Wójcicki napisał tam, że Kitowicz formułował opinie pod naciskiem czasów, w których żył i stronnictwa, do jakiego należał. Stąd też w jego oczach “wolność bez liberum veto, a maca żydowska bez krwi chrześcijańskiej obejść się nie mogą". Nieporozumienie to prostowałem w artykule “Osierocone cytaty", ogłoszonym niedawno na łamach “Przeglądu Historycznego" (t. XCV, zeszyt 2/04).
J

JANUSZ TAZBIR (Warszawa)

Przepraszamy za pomyłkę.

AGNIESZKA SABOR i MICHAŁ OKOŃSKI

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]