Reklama

Blizny po dyktaturze

Blizny po dyktaturze

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Dziś nie odczuwam strachu, ale wciąż pamiętam jego przytłaczającą obecność. Zaczęłam pisać, by się przed nim ochronić, by oswobodzić się z więzów, które mnie dusiły.
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: Często opisuje Pani stan, w którym ciało i umysł zostają opanowane przez głód: uczuć, kontaktu z ludźmi, bliskości. Czy można go zaspokoić?
HERTA MÜLLER: Można to zrobić za pomocą pisania. Głód, o który Pan pyta, jest piętnem wszystkich społeczeństw posttotalitarnych. Ludzie, którzy na własnej skórze doświadczyli przemocy, którzy poznali dyktaturę, zachowują się tak, jakby mieli coś do nadrobienia. Widać to bardzo dobrze na ulicach wschodnioeuropejskich miast: w przesadnych gestach, które wykonujemy wobec siebie, albo przeciwnie – w braku jakiejkolwiek reakcji.
To blizny po totalitaryzmie?
Tak. Ci, którzy przeszli przez komunizm, mają kompleks niższości. Wpojono nam go w czasach dyktatury. Stąd niepewność, nieśmiałość, zahamowania, które nieustannie próbujemy sobie rekompensować. Ale tych blizn nie...

2122

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]