Bierzmowanie Radia

Jeżeli Radio Maryja chce być katolickie, musi kształtować jedność Kościoła, tymczasem zauważamy, że prowadzi do rozbicia. To komentarz Prymasa do przemówienia, jakie Benedykt XVI wygłosił do biskupów z Polski podczas wizyty ad limina Apostolorum. Papież wezwał media katolickie w Polsce, aby zachowały autonomię sfery politycznej i jedność z Episkopatem.

01.01.2006

Czyta się kilka minut

W rozmowie z KAI kard. Józef Glemp zarzucił rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka, że wyłącznie siebie uważa za prawdziwy Kościół: “Podkreślanie inności, opieranie się jedynie na pewnych wybranych elementach katolicyzmu, np. obstawanie przy jeszcze przedwojennej pobożności czy selekcjonowanie współczesnego nauczania Kościoła, wprowadza podziały wśród wiernych, duchownych i biskupów" - przestrzegł Prymas. Dodał, że ostateczny argument zwolenników Radia sprowadza się do stwierdzenia: “bo tak powiedział o. Rydzyk".

Redemptorysta - podkreślił kardynał - powinien pohamować osobiste ambicje: “Ten wielki, wypracowany autorytet powinien poddać się Kościołowi, w którym jest Duch Święty, a wtedy będzie łatwiej rozwiązać problemy. Jednak jeśli jego ambicja będzie szła jeszcze dalej - w kierunku, że oto my stworzymy wielki, dobry Kościół, który będzie się ciągle rzetelnie modlił i będzie patriotyczny, to taka wyłączność jednej grupy skupionej przy jednej osobie nie jest z punktu widzenia Kościoła poprawna".

Kard. Glemp uważa, że na forum Episkopatu należy przeprowadzić debatę z udziałem świeckich ekspertów, aby rzetelnie zanalizować fenomen o. Rydzyka: “To jest fascynująca osobowość, on ma wielkie osiągnięcia, zwłaszcza od strony ekonomicznej. Stworzył wielkie dzieła, wiele instytucji, środowisk. Od strony ekonomicznej Episkopat jest przy nich biedniutki".

Podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie (19 grudnia), relacjonując przebieg wizyty ad limina, również bp Piotr Libera mówił o radiostacji z Torunia. “Staraliśmy się ukazać fenomen Radia Maryja w szerokiej perspektywie. Niektórzy biskupi pokazywali, że jest problem, ale i nie przemilczali zasług rozgłośni w dziedzinie katechetycznej i ewangelizacyjnej" - ujawnił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Dodał, że Watykan zna kłopot, gdyż biskupi sygnalizowali go nie po raz pierwszy. Podkreślali przy tym, że rozwiązania ma szukać powołany przez Episkopat Zespół Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja: “Można by zapytać, jakie są jego owoce" - skomentował biskup.

Sekretarz zaznaczył, że Benedykt XVI nie odniósł się wprost do Radia Maryja, zachęcił natomiast wszystkie media katolickie w Polsce, “także Radio Maryja", do łączności z Konferencją Episkopatu. Jak poinformował bp Zygmunt Zimowski z Radomia, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, abp Franc Rodé, oświadczył, że problem Radia ma rozwiązać sam Episkopat. Podobne stwierdzenie biskupi usłyszeli w Kongregacji Nauki Wiary. Zdaniem bp. Zimowskiego, okazją do rozstrzygnięć będzie obchodzone w przyszłym roku piętnastolecie Radia. Tu potrzeba “otwarcia ze strony Radia Maryja, a konkretnie ze strony o. Rydzyka". Hierarcha zaznaczył, że Radio już “jest ochrzczone", a teraz rozgłośnię “trzeba bierzmować". Bierzmować zaś, jak wiadomo, powinni biskupi.

Także bp Libera potwierdził, że Stolica Apostolska nie naciskała na rozwiązanie sprawy rozgłośni o. Rydzyka. Powstał natomiast sprzyjający klimat, żeby raz jeszcze wrócić do tematu. Bp Libera podkreślił, że cała rzecz wymaga mądrości, by oddzielić ziarno od plew i niczego nie zepsuć, a wątki pozytywne, których nie brak, uwypuklić i rozwinąć. Podczas najbliższych obrad Episkopatu (31 stycznia) biskupi rozważą wszelkie za i przeciw, w poszukiwaniu złotego środka - zapowiedział bp Libera.

Temperatura obrad może być wysoka: w Boże Narodzenie, podczas Mszy w kościele pod wezwaniem Jana Kantego w Legionowie, abp Sławoj Leszek Głódź zarzucił mediom, że sprowadziły wizytę ad limina do spekulacji wokół Radia Maryja. I to “spekulacji pisanych palcem na wodzie, spekulacji, u których podłoża tkwi jakaś niechęć do tego Radia. Czy się chce, czy też nie, zdobyło sobie ono prawo obywatelstwa na rynku mediów. Przecież trzeba wiedzieć, że jest ono bogatym przekazem modlitwy, szkołą katechezy, głoszeniem Ewangelii, poprzez najnowocześniejsze środki przekazu" - powiedział przewodniczący Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2006