Reklama

Bez zasłony

Bez zasłony

23.01.2006
Czyta się kilka minut
Nie zgadzam się z opinią Bogusława Deptuły o wystawie malarstwa Olgi Boznańskiej w warszawskiej Zachęcie, wyrażoną w recenzji "Życie wewnętrzne" ("TP" nr 1/06). Na wystawę Boznańskiej cieszyliśmy się chyba wszyscy - dowodzą tego tłumy zwiedzających. Tymczasem sposób, w jaki wystawiono obrazy, był zaskakujący. Malarstwo Boznańskiej cechuje ogromna wrażliwość na kolor, wąska gama kolorystyczna, rozproszone światło, przyciszenie i niedopowiedzenie. Te cechy stwarzają atmosferę skupienia i refleksji. To dzięki niezwykle wyważonej palecie można taką atmosferę osiągnąć. Każdy obraz jest zamkniętym światem. Niepotrzebna, wręcz szkodliwa jest wszelka ingerencja otoczenia obrazu. Tymczasem dzieła Boznańskiej, rozwieszone na czerwonych i zielonych planszach, zostały tymi agresywnymi kolorami przytłumione i zgaszone.
D

Deptuła pisze: "Kontrastowa i mocna kolorystyka ścian pomaga zobaczyć to malarstwo po nowemu". W moim odczuciu ta kolorystyka utrudnia właściwy odbiór obrazów. Starałam się dostrzec ich subtelne zestawienia kolorystyczne i było mi naprawdę trudno. Nie tylko zresztą z powodu "kontrastowej kolorystyki". Ostre punktowe oświetlenie w zaciemnionych salach eksponowało przede wszystkim złocenia ram. Stwarzało to atmosferę wprost przeciwną tej, w jakiej utrzymane są obrazy Boznańskiej. Trudno tu mówić o jakimś skupieniu, wyciszeniu. A sama Boznańska pisała: "Obrazy moje są ciche i żywe, i jakby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej właściwej atmosferze". Tu zasłona została brutalnie rozdarta, a o właściwej atmosferze nie było mowy.

Przykro mi ze względu na Boznańską.

ZOFIA MALANOWSKA (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]