Reklama

Bez gwarancji

Bez gwarancji

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Wielka woda, która dotknęła prawie połowę Czech, opada. Ale z jej skutkami Czesi będą borykać się jeszcze miesiące, może lata. I pytać: kiedy nadejdzie kolejna?
W

Wtedy, w 1997 r., powódź uderzyła w Czechy, Niemcy i Polskę. Nazwana „powodzią tysiąclecia”, zabiła ponad sto osób, a jej rozmiary były większe niż dziś. W Czechach pod wodą znalazły się zwłaszcza Ołomuniec i Ostrawa. Pozostał szok, że coś takiego może się wydarzyć w XX w.
Tymczasem kolejna „powódź tysiąclecia” przyszła już kilka lat później: w 2002 r. Tym razem objęła więcej krajów, m.in. również Austrię, Rumunię i Węgry. Dwa duże miasta, które wtedy najbardziej ucierpiały, to niemieckie Drezno i czeska Praga. I znów pozostał szok, bo działo się coś niewyobrażalnego: woda zalała praskie metro, połknęła wyspy na Wełtawie, ewakuowano mieszkańców nadbrzeżnej Kampy i Malej Strany. Gdyby nie ustawione pośpiesznie stalowe ściany przeciwpowodziowe, zalane zostałoby Stare Miasto.
Jest rok 2013 – i Praga znów była zagrożona. Jak 11 lat temu, zalało Kampę i zoo. Powtarzały się...

3556

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]