Reklama

Żeby nie lunęło

Żeby nie lunęło

02.07.2007
Czyta się kilka minut
Lista błędów popełnionych w Polsce w imię ochrony przeciwpowodziowej jest długa jak Wisła. Lista zaniechań podobnie.
Wrocław, czerwiec 1997 r. / Fot. MIECZYSŁAW MICHALAK / Agencja Gazeta
W

W Ciężkowicach, niewielkim mieście położonym na granicy Małopolski i Podkarpacia, powodzie z 1997 i 2001 r. nie wyrządziły wielkich szkód. Katastrofa przyszła dopiero rok temu: po kilku dniach intensywnych deszczów w Beskidach, niezbyt imponująca zazwyczaj rzeka Biała w ciągu kilku godzin zmieniła się w wielkie rozlewisko. Błyskawiczna akcja ratunkowa nie pomogła: woda przelała się przez drogę Tarnów-Gorlice, zatapiając najniżej położoną dzielnicę miasta - domy, zajazd, zakłady mięsne. W niektórych budynkach sięgała pierwszego piętra. Dopiero wtedy okazało się, że każdy szczegół ma znaczenie.

Na przykład most. Jeden z przyczółków jest za bardzo wysunięty, więc tamował odpływ fali. Podobnie jak zabudowania nad rzeką. Podniosły falę, utrudniły odpływ.

Dla gminy z budżetem 20 milionów, 4 miliony złotych szkód to katastrofa.

Biała...

14352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]