Reklama

Żeby nie lunęło

Żeby nie lunęło

02.07.2007
Czyta się kilka minut
Lista błędów popełnionych w Polsce w imię ochrony przeciwpowodziowej jest długa jak Wisła. Lista zaniechań podobnie.
Wrocław, czerwiec 1997 r. / Fot. MIECZYSŁAW MICHALAK / Agencja Gazeta
W

W Ciężkowicach, niewielkim mieście położonym na granicy Małopolski i Podkarpacia, powodzie z 1997 i 2001 r. nie wyrządziły wielkich szkód. Katastrofa przyszła dopiero rok temu: po kilku dniach intensywnych deszczów w Beskidach, niezbyt imponująca zazwyczaj rzeka Biała w ciągu kilku godzin zmieniła się w wielkie rozlewisko. Błyskawiczna akcja ratunkowa nie pomogła: woda przelała się przez drogę Tarnów-Gorlice, zatapiając najniżej położoną dzielnicę miasta - domy, zajazd, zakłady mięsne. W niektórych budynkach sięgała pierwszego piętra. Dopiero wtedy okazało się, że każdy szczegół ma znaczenie.

Na przykład most. Jeden z przyczółków jest za bardzo wysunięty, więc tamował odpływ fali. Podobnie jak zabudowania nad rzeką. Podniosły falę, utrudniły odpływ.

Dla gminy z budżetem 20 milionów, 4 miliony złotych szkód to katastrofa.

Biała...

14352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]