Reklama

Arabska jesień

Arabska jesień

w cyklu Strona świata
22.10.2019
Czyta się kilka minut
Rok 2019 przebiega pod znakiem ulicznych rewolucji Arabów. Po Sudanie, Algierii, Egipcie, Iraku i Tunezji, przeciwko swoim dotychczasowym przywódcom zbuntowali się Libańczycy.
Antyrządowe protesty w Bejrucie (Liban), 22 października 2019 r. / Fot. Hassan Ammar / AP Photo / East News
Z

Zaczęło się w zeszłym tygodniu, gdy w Bejrucie rozeszły się pogłoski, że libański rząd, pracujący właśnie nad przyszłorocznym budżetem, wpadł na pomysł, by pustawą państwową kasę zapełnić choć trochę dochodami z podatku od popularnych wśród młodzieży komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp. Miesięczną opłatę ustalono na równowartość ok. 20-25 zł.

We czwartek młodzież, która skrzyknęła się właśnie dzięki aplikacji WhatsApp, wyszła na ulice Bejrutu, a także Trypolisu, imiennika libijskiej stolicy i drugiego największego miasta Libanu, żeby zaprotestować przeciwko tym planom. Widząc wielotysięczne tłumy na ulicach i placach, ministrowie przestraszyli się i natychmiast ogłosili, że żadnych nowych podatków wprowadzać nie będą. Za późno.

Najpierw policja próbowała rozpędzić demonstrantów. Doszło do rozruchów. W piątek antyrządowe pochody, wiece i demonstracje objęły...

10433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]