Reklama

Barok na Spiszu

Barok na Spiszu

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Gorąca atmosfera lata zapowiada nadejście kolejnej odsłony festiwalu Barok na Spiszu.
Na okładce dodatku Barok na Spiszu: Strop w kaplicy karmelitańskiej w kościele we Frydmanie // Fot. RAFAŁ MONITA
Na okładce dodatku Barok na Spiszu: Strop w kaplicy karmelitańskiej w kościele we Frydmanie RAFAŁ MONITA
W

W tym roku już po raz szósty będzie można zwiedzać piękne, zabytkowe wnętrza spiskich kościołów, a przede wszystkim usłyszeć w nich wspaniałą, znakomicie wykonaną muzykę. Tematem tegorocznej edycji jest „Muzyka na dworach polskich”. Zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów zarówno polskich, jak i obcych, którzy na dwory polskie przybywali, czerpiąc stąd inspirację lub zostawiając swój ślad. Festiwal trwa od 12 sierpnia w Niedzicy, zainaugurowany koncertem zespołu Scepus Baroque pod dyrekcją Andrzeja Zawiszy (z dziełami Georga Philippa Telemanna, oficjalnie inspirującego się polską muzyką ludową, a obchodzącego właśnie 250. rocznicę śmierci), zakończy się natomiast 27 sierpnia, w tym samym miejscu i z tym samym zespołem, polichóralną muzyką włoską, która królowała na dworze Wazów. W międzyczasie wokół kolejnych weekendów rozbrzmiewać będą utwory z kręgów klasztornych (muzyka panien benedyktynek w wyk. zespołu Flores Rosarum), miejskich (muzyka luterańskiego Gdańska w wykonaniu Goldberg Ensemble Andrzeja Szadejki), dworskich – zarówno polskich, włoskich, jak i francuskich (ale z patronatem królowej Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV), aż po orientalną kapelę janczarską – lecz z dworu warszawskiego czasów saskich. Na pół godziny przed każdym koncertem na publiczność czekać będzie oprowadzanie po kościele oraz miniwykład poświęcony wykonywanej muzyce. Ambitny program, autorstwa Katarzyny Wiwer, dyrektora artystycznego imprezy, premiery przygotowane specjalnie dla Festiwalu, promocja kultury polskiej, współpraca z muzykologami w celu aktywnego poszukiwania wartych propagowania dzieł epoki baroku, jeszcze nie odkrytych bądź spoczywających dotąd w archiwach, prezentacja zabytków architektury – oto festiwal Barok na Spiszu. Niewielki w rozmiarach, ale niezwykle ceniony zarówno w środowisku muzycznym, jak i wśród mieszkańców regionu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]