Reklama

Bariera dźwięku

Bariera dźwięku

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Napęd hiperdźwiękowy testowany właśnie przez amerykańską armię nie jest drogą do szybszych samolotów pasażerskich. Krótsza droga do Australii wiedzie przez przestrzeń kosmiczną.
Wizualizacja testowanego przez amerykańską armię prototypu X-51A, który osiąga sześciokrotną prędkość dźwięku. U.S. Air Force
N

Niedawno mój przyjaciel z ławy szkolnej, z którym nie widziałem się 20 lat, postanowił przyjechać z Australii, by odwiedzić stare śmieci w naszym pięknym kraju. Podróż z przesiadkami trwała 36 godzin, a z samolotu w Warszawie wysiadł zmacerowany jak suszony pomidor.

Właściwie 36 godzin podróży to wyczyn: James Cook potrzebował na to aż dwóch lat, nie licząc wcześniejszych nieudanych prób. Ale mimo wszystko mamy XXI wiek, a już trzy dekady temu concorde potrafił pokonać dystans między Europą i Australią w 14 godzin.

Dlaczego wciąż nie latamy szybciej?

SZYBCIEJ OD KULI

Nic dziwnego, że gdy pojawia się informacja o samolocie, który byłby w stanie przelecieć z Europy do Australii w 2 godziny, dla każdego, kto doświadczył dłuższego lotu, wydaje się ona wielce atrakcyjna. Takie deklaracje towarzyszyły doniesieniom o zakończonych sukcesem...

8416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]