Reklama

Bardziej głos ofiar niż raport

Bardziej głos ofiar niż raport

04.03.2019
Czyta się kilka minut
T

To prawda, że raport fundacji Nie Lękajcie Się na temat „naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” (tak brzmi pełna jego nazwa) stwarza wrażenie dokumentu pisanego nieprofesjonalnie i jednostronnie. Jego autorzy opierają się na doniesieniach prasowych, bez np. sprawdzenia akt procesowych i wyroków sądów państwowych. Nie zwrócili się także o pomoc do ekspertów prawa kanonicznego, którzy mogliby pomóc uniknąć nieporozumień (np. trudno czynić biskupowi zarzut z tego, że Stolica Apostolska po zbadaniu danej sprawy nie zdecydowała się usunąć oskarżonego księdza ze stanu kapłańskiego). W konsekwencji raport stawia niektórym biskupom poważny zarzut łamania prawa – bez dostatecznego uzasadnienia.


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


Powtarzam: to prawda. Ale jeżeli uznamy, że raport jest głosem ofiar, nabiera to drugorzędnego znaczenia. Ofiary mają prawo być cierpliwie wysłuchane w Kościele, bez stawiania im wstępnych warunków.

Tym bardziej że wciąż brakuje w Kościele transparentności: do dziś nie ma dawno obiecanego kościelnego raportu, a prawo kanoniczne wciąż broni ofiarom – wbrew światowym standardom – dostępu do akt procesów kanonicznych.

Raport jest okazją, by oskarżeni biskupi rzeczowo i spokojnie odpowiedzieli. I wiele kurii czy biskupów już to zrobiło (np. kuria warszawska czy biskup opolski). W oświadczeniach kilku kurii niepotrzebnie pojawiło się dodatkowo oskarżenie Fundacji o nadużycie i manipulację (kurie bydgoska i wrocławska). Kuria krakowska zaś, nie odnosząc się do zarzutów i oskarżając o manipulację, zapewniła jedynie o wzorcowym postępowaniu biskupa, co nie zabrzmiało przekonująco. ©℗

Czytaj także: O. Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży: Pytajcie biskupów


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]