Reklama

Ładowanie...

„Balladyna" w świetlicy

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Krystyna Meissner rozpisała tekst "Balladyny na partie solowe i chóralne; całość wpisała w ramę narodowej śpiewogry inscenizowanej na naszych oczach przez współczesny "gmin. Pomysł ciekawy i sympatyczny, ale broni się tylko przez pierwszy kwadrans.
Piotr Łukaszczyk (Kirkor), Zdzisław Kuźniar (Pustelnik)
D

Dwóch przylizanych mężczyzn w marynarkach, z teczkami w dłoniach; kobieta w stroju ludowym; chłopak w rozciągniętych spodniach dresowych, z plecakiem; elegancki starszy pan... Na protagonistę współczesnego "gminu" Meissner wytypowała księdza - zupełnie słusznie, choć niepotrzebnie przewiesiła mu przez szyję radiowe słuchawki. Nie tylko ten jeden, konkretny ksiądz, ale ksiądz w ogóle jest dzisiaj (choć nie od dzisiaj) narodowym przewodnikiem. Grupa kilkunastu osób wchodzi na scenę i przy niewygaszonych światłach piosenką rozpoczyna spektakl.

Mowa jest o rycerzu Kirkorze, który udaje się do Pustelnika po radę. Kilka osób pośpiesznie układa na podłodze legowisko z kartonowych pudeł, na którym kładzie się mężczyzna w stroju żebraka. Kirkor to młody chłopak, w koszulce piłkarskiej reprezentacji Polski; na ramiona nakładają mu stelaż z husarskim pióropuszem....

5853

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]