Reklama

Ballada rodzinna

Ballada rodzinna

27.03.2012
Czyta się kilka minut
Założenie jest niby proste: zaczynamy od badania dziejów własnej rodziny, zbierania wspomnień (o ile żyją ci, którzy mogą wspominać), dokumentów (jeśli się zachowały).
P

Potem rekonstruujemy kontekst, tj. otoczenie – polityczne, społeczne, kulturowe – naszych przodków. A potem przetwarzamy ten materiał na formułę naukową, reportażową, literacką itd. Tak wygląda gatunek ostatnio zyskujący na popularności: historia rodzinna.

Niby proste. W rzeczywistości najtrudniejszy okazuje się często nie proces pisania, ale etap pierwszy: udokumentowanie i weryfikacja tego, co zostało opowiedziane/przekazane, gdy świadkowie się mylą, dokumenty „kłamią” lub ich brak itd. To pierwsza konstatacja, z którą zgodzi się chyba każdy, kto spróbował historii rodzinnej. A konstatacja druga: dopóki nie wejdziemy w ten labirynt, często (najczęściej...) nie doceniamy tego, że także nasi bliscy mają swoje opowieści, i że jeśli ich nie wysłuchamy, przepadną, bo „każdy pogrzeb to bezpowrotnie odchodząca historia”. Dlatego dopóki można – zachowujmy to, co bliscy mają (mieli)...

3128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]