Reklama

Bałkańskie strategie

Bałkańskie strategie

03.02.2014
Czyta się kilka minut
Oliver Frljić: Jeśli identyfikujemy się ze wspólnotą, to powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za jej złe uczynki. Nie identyfikuję się z żadną nacją, bo nie chcę się identyfikować z postępkami jakiegoś narodu.
G

Goran Injac, kurator teatralny: Zaledwie 20 lat temu Oliver i ja byliśmy świadkami, jak tragedia zaczyna się od na pozór zupełnie niegroźnych prawicowych wypowiedzi.

MIŁADA JĘDRYSIK: Chorwat zrobił w Serbii sztukę, podczas której aktorzy maczają ręce w beczce pełnej „krwi” z napisem „nowa serbska historia”, a potem wychodzą do publiczności z tą krwią na rękach i mówią: „To przez was w Srebrenicy zabiliśmy osiem tysięcy Muzułmanów w siedem dni”. I drugą, podczas której aktorzy czytają nazwiska tych ośmiu tysięcy. Masakra w Srebrenicy miała miejsce 19 lat temu. Wtedy też skończył się czteroletni konflikt chorwacko-serbski. A w Polsce w krakowskim Starym Teatrze temu samemu Chorwatowi nie udało się zrobić spektaklu „Szczątki” o przedstawieniu z 1965 r. i dramacie wydanym w 1835 r., czyli „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego.
OLIVER...

16883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]