Reklama

Bakterie, wydawcy i miasta

Bakterie, wydawcy i miasta

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Gdyby tylko naukowcy dogadywali się z wydawcami tak dobrze jak nasze limfocyty z bakteriami skórnymi!
GETTY IMAGES
N

Najwięksi światowi wydawcy prasy naukowej, jak Elsevier i Springer, cynicznie wykorzystują fakt, że uczelnie są skazane na korzystanie z ich usług – pisałem już zresztą o tym problemie. Kilka lat temu pracownicy biblioteki Uniwersytetu Harvarda ogłosili, że nie są już w stanie płacić 3,5 mln dolarów rocznie (!) za dostęp do prasy naukowej.

1 stycznia przedstawiciele 200 niemieckich uczelni odmówili przedłużenia umów z gigantem wydawniczym Elsevier. Naukowcy utracili tym samym formalnie dostęp do potężnej bazy literatury naukowej. Matematyk Günter Ziegler, który negocjuje z Elsevierem w imieniu niemieckiej Konferencji Rektorów, zauważa jednak, że konflikt opiera się na fikcji: naukowcy swobodnie wymieniają się artykułami między sobą, istnieje luka prawna pozwalająca na publikowanie w internecie wczesnych wersji tekstów (tzw. preprintów), różniących się czasem od docelowej tylko...

4748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]