Reklama

Ładowanie...

Argentyńczyk

16.03.2013
Czyta się kilka minut
W ojczyźnie nowego papieża zdarza się, że z powodu dużych odległości i niskiej gęstości zaludnienia katolicy łączą obchody świąt Bożego Narodzenia z Wielkanocą, a ceremonię ślubu – z chrztem kilkorga dzieci naraz.
W

Według tradycji twórca argentyńskiej flagi Manuel Belgrano inspirował się kolorem nieba i obłoków oraz nawiązał do stroju, w jakim najczęściej ukazywana jest Matka Boska: białej sukni i błękitnego płaszcza. W takie właśnie szaty ubrana jest Madonna z Luján – zaledwie 38-centymetrowa figurka patronki Argentyny, którą wierni czczą w najważniejszym sanktuarium kraju.
KATOLICY W KRAJU PAMPY
Ojczyznę papieża Franciszka zamieszkuje prawie 41 milionów ludzi – niewiele więcej niż w Polsce. Są to w dużej mierze potomkowie imigrantów, którzy przybywali tutaj począwszy od końca XIX w. Poza nadziejami, na lepsze życie przywozili ze sobą również wierzenia. Według danych 76 proc. społeczeństwa to katolicy.
Jest to jednak katolicyzm inny niż wszystkie. Kiedy cztery lata temu Fortunato Mallimaci z uniwersytetu w Buenos Aires badał postawy osób wierzących, okazało...

5904

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]