Reklama

Ładowanie...

Antysemici czy rodziny z dziećmi: kim są dziś nacjonaliści

Antysemici czy rodziny z dziećmi: kim są dziś nacjonaliści

20.11.2021
Czyta się kilka minut
Dlaczego nienawistne hasła i nawiązujące do faszyzmu symbole wciąż trafiają na podatny grunt? Czy istnieje nacjonalizm „na sterydach” i nacjonalizm „codzienny”? Czy patrząc na manifestacje narodowców i Marsz Niepodległości – czegoś nie przegapiamy? W tym odcinku rozmawiamy z dr Agnieszką Pasieką, antropolożką i socjolożką.
Warszawski Marsz Niepodległości 2021 pod hasłem „Niepodległość nie na sprzedaż", zorganizowany przez środowiska narodowe / fot. Mateusz Jagielski / East News

Posłuchaj

D

DR AGNIESZKA PASIEKA jest antropolożką i socjolożką, pracownicą Uniwersytetu Wiedeńskiego, krakowianką. Od 2016 r. zajmuje się transnarodowym nacjonalizmem, prowadząc badania etnograficzne wśród działaczy ruchów nacjonalistycznych w kilku europejskich krajach. Autorka książki „Hierarchy and Pluralism. Living religious difference in Catholic Poland” (Palgrave Macmillan 2015), tłumaczonej właśnie na język polski.


Dr Agnieszka Pasieka / fot. ADAM MUSIAŁ

Rozmawiają Michał Kuźmiński i Maciej Müller.

CZYTAJ TAKŻE:

UDOMOWIENI: Nacjonalizmem przesiąknięte są nawet bardzo krytyczne wobec narodowców media. Relacja między „nacjonalizmem na sterydach” a „codziennym nacjonalizmem” jest dużo bliższa, niż nam się wydaje - z dr Agnieszką Pasieką rozmawia Maciej Müller.

Wykorzystane we wstępie nagrania z manifestacji narodowców w Kaliszu 11 listopada 2021 roku to cytaty z materiałów udostępnionych na Twitterze.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter