Reklama

Akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego „Polska Historia 966–2016. Będzie się działo!”

Akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego „Polska Historia 966–2016. Będzie się działo!”

30.05.2016
Czyta się kilka minut
– to spotkania prowadzone przez wybitnych historyków ukazujące młodzieży licealnej w niestandardowy sposób historię lokalną i powszechną oraz jej bohaterów.
Na wykładzie prof. Hanny Kóčki-Krenz, Poznań, 17 maja 2016 r. Fot. Marta Filipiuk-Michniewicz
T

Tematem głównym tej edycji jest 1050. rocznica chrztu Mieszka I.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fragmentem wykładu „Tu się Polska zaczęła – na wyspie Ostrów, przy której dzisiaj jest Poznań”, który we wtorek 17 maja w XVI LO im. Charles’a de Gaulle’a w poznańskich Krzesinach poprowadziła prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Dzięki transmisji realizowanej w ramach projektu „Uniwersytet w Twojej Szkole” – innowacyjnej inicjatywie Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Szkolnej kierowanego przez prof. Waldemara Łazugę z UAM – w wykładzie wzięli także aktywny udział uczniowie II LO im. Mikołaja Kopernika w Lesznie i I LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie.

W krzesińskim spotkaniu uczestniczyli również: Andrzej Karaś – dyrektor goszczącego nas XVI LO oraz dyrektor II LO w Lesznie Krystyna Łasowska i dyrektor LO z Pleszewa Lilla Deleszkiewicz.

W środę 25 maja w Krakowie miało miejsce kolejne spotkanie w ramach cyklu z udziałem uczniów V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kamil Janicki wygłosił dla licealistów wykład pt.: „Za namową ukochanej małżonki – to kobiety nawróciły Europę. Dobrawa kluczową postacią naszej historii”. Natomiast we wtorek 31 maja profesor Halina Manikowska odwiedziła IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, by przeprowadzić spotkanie pt. „Królowie jako pomazańcy Boga”, oparte na lekturze „Królów cudotwórców” Marca Blocha.
Relacja ze spotkań już wkrótce na łamach „Tygodnika” i na stronie powszech.net/bedziesiedzialo. Spotkania odbędą się również m.in. w: Częstochowie, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Strzelnie, Szczecinie, Środzie Śląskiej, Toruniu i Wrocławiu.

Szkoły i instytucje zainteresowane udziałem w akcji prosimy o kontakt pod adresem bedziesiedzialo@tygodnik.com.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]