Akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego „Polska Historia 966–2016. Będzie się działo!”

– to spotkania prowadzone przez wybitnych historyków ukazujące młodzieży licealnej w niestandardowy sposób historię lokalną i powszechną oraz jej bohaterów.

30.05.2016

Czyta się kilka minut

Na wykładzie prof. Hanny Kóčki-Krenz, Poznań, 17 maja 2016 r. / Fot. Marta Filipiuk-Michniewicz
Na wykładzie prof. Hanny Kóčki-Krenz, Poznań, 17 maja 2016 r. / Fot. Marta Filipiuk-Michniewicz

Tematem głównym tej edycji jest 1050. rocznica chrztu Mieszka I.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fragmentem wykładu „Tu się Polska zaczęła – na wyspie Ostrów, przy której dzisiaj jest Poznań”, który we wtorek 17 maja w XVI LO im. Charles’a de Gaulle’a w poznańskich Krzesinach poprowadziła prof. Hanna Kóčka-Krenz.



Dzięki transmisji realizowanej w ramach projektu „Uniwersytet w Twojej Szkole” – innowacyjnej inicjatywie Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Szkolnej kierowanego przez prof. Waldemara Łazugę z UAM – w wykładzie wzięli także aktywny udział uczniowie II LO im. Mikołaja Kopernika w Lesznie i I LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie.

W krzesińskim spotkaniu uczestniczyli również: Andrzej Karaś – dyrektor goszczącego nas XVI LO oraz dyrektor II LO w Lesznie Krystyna Łasowska i dyrektor LO z Pleszewa Lilla Deleszkiewicz.

W środę 25 maja w Krakowie miało miejsce kolejne spotkanie w ramach cyklu z udziałem uczniów V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kamil Janicki wygłosił dla licealistów wykład pt.: „Za namową ukochanej małżonki – to kobiety nawróciły Europę. Dobrawa kluczową postacią naszej historii”. Natomiast we wtorek 31 maja profesor Halina Manikowska odwiedziła IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, by przeprowadzić spotkanie pt. „Królowie jako pomazańcy Boga”, oparte na lekturze „Królów cudotwórców” Marca Blocha.

Relacja ze spotkań już wkrótce na łamach „Tygodnika” i na stronie powszech.net/bedziesiedzialo. Spotkania odbędą się również m.in. w: Częstochowie, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Strzelnie, Szczecinie, Środzie Śląskiej, Toruniu i Wrocławiu.



Szkoły i instytucje zainteresowane udziałem w akcji prosimy o kontakt pod adresem bedziesiedzialo@tygodnik.com.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2016