Reklama

Polska historia. Będzie się działo!

Polska historia. Będzie się działo!

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego „Polska Historia 966–2016. Będzie się działo!” – to spotkania prowadzone przez historyków, ukazujące młodzieży licealnej w niestandardowy sposób historię lokalną i powszechną oraz jej bohaterów.
Spotkanie z Kamilem Janickim w V LO im. Augusta Witkowskiego, Kraków, 25 maja 2016 r. Fot. Kamila Buturla dla „TP”
T

Tematem głównym tej edycji jest 1050. rocznica chrztu Mieszka I.

W środę 25 maja KAMIL JANICKI – historyk i pisarz – odwiedził V LO im. Witkowskiego w Krakowie, żeby opowiedzieć o fascynujących okolicznościach zdarzenia, w przebiegu którego niepoślednią rolę odegrała żona Mieszka I – Dobrawa, a które w historii znane jest jako chrzest Polski...
Brzmi enigmatycznie?
Już teraz można obejrzeć pełny zapis wideo z tego spotkania na powszech.net/bedziesiedzialo
Zachęcamy również do lektury tekstu Kamila Janickiego na naszej stronie. Tekst stał się bazą do wygłoszenia wykładu na: powszech.net/dobrawa

Kolejne spotkanie miało miejsce we wtorek 31 maja. Prof. HALINA MANIKOWSKA odwiedziła IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, aby wygłosić wykład pt. „Królowie jako pomazańcy Boga”, oparty na lekturze „Królów cudotwórców” Marca Blocha – relacja ze spotkania już wkrótce w „Tygodniku”.
W czerwcu w ramach naszego cyklu odbędą się jeszcze wykłady. Prof. Marian Rębkowski spotka się z uczniami w LO im. Filomatów Chojnickich (w Chojnicach), by opowiedzieć o chrystianizacji i pochodzeniu Słowian. Dr Paweł Migdalski opowie o blaskach i cieniach średniowiecza w gryfickim LO im. Bolesława Chrobrego.
Kolejne wykłady w ramach akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego „Polska historia 966–2016. Będzie się działo!” odbędą się m.in. w: Częstochowie, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Strzelnie, Szczecinie, Środzie Śląskiej, Toruniu i Wrocławiu.

▪ Szkoły i instytucje zainteresowane udziałem w akcji prosimy o kontakt pod adresem bedziesiedzialo@tygodnik.com.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]