Reklama

A może Bush miał rację?

A może Bush miał rację?

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Przemawiając w siedzibie American Enterprise Institute 26 lutego 2003 r. - niespełna miesiąc przed uderzeniem na Irak - George W. Bush puścił wodze fantazji, roztaczając wizję nowego Bliskiego Wschodu. Podkreślał, że Amerykanie uczynią wszystko, by po spodziewanym upadku Husajna powstał Irak stabilny i demokratyczny, który wytworzy efekt domina: zmusi na inne kraje w regionie do reform i ułatwi rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego.
M

Minęły dwa lata. Jak to w polityce (i na wojnie) bywa, wydarzenia nie toczyły się raczej wedle scenariuszy, które układali wcześniej politycy i politolodzy. Mimo to obalenie Saddama wyzwoliło polityczną dynamikę na Bliskim Wschodzie. Odnotujmy kilka tendencji, które - jeśli się utrzymają - może za kilka lat przekonają krytyków amerykańskiej polityki, że interwencja w Iraku miała sens.

Najpierw sam Irak: niestabilny, ale po wolnych wyborach, w których głosowano przede wszystkim przeciw staremu systemowi i terrorystom. Dalej Izrael/Palestyna: powstanie państwa palestyńskiego i ugoda między oboma narodami jest nieco bliższa, a Palestyńczycy demokratycznie wybrali nowego prezydenta. Wreszcie Liban: zamordowanie w lutym byłego premiera, zwolennika przywrócenia krajowi od lat kontrolowanemu przez Syrię pełnej suwerenności, nieoczekiwanie obróciło się przeciw...

1969

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]