Reklama

90. urodziny Tadeusza Żychiewicza

90. urodziny Tadeusza Żychiewicza

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Cięte pióro, niezwykły słuch na człowiecze skargi, brak jakiegokolwiek kompromisu z doktrynerstwem, hipokryzją, myślowym wygodnictwem i niezadowolenie z tego, co się już udało napisać. Tak mógłby wyglądać spis cech dobrego pisarza religijnego i tak można opisać TADEUSZA ŻYCHIEWICZA, którego 90-lecie urodzin obchodziliśmy 12 stycznia.
Tadeusz Żychiewicz fot. Michał Okoński
P

Pochodził z Rzeszowszczyzny. W młodości chciał zostać konstruktorem lotniczym, ukończył Liceum Mechaniczne we Lwowie. W czasie wojny działał w AK, z tego powodu po wojnie nie dostał się na Politechnikę Krakowską, za to ukończył historię sztuki na UJ. Od końca 1956, w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Wydał ponad dwadzieścia książek, w tym zbiór reportaży „Ludzie ziemi nieświętej”, słynną „Pocztę ojca Malachiasza”, cykl rozważań biblijnych „Stare Przymierze”, „Żywoty”, „Cnoty i niecnoty” oraz „Jajko miejscami świeże, czyli pytania dla teologów”. Zmarł 11 listopada 1994 roku.

Przypominamy jego postać dlatego, że jest warta naszej pamięci, ale czynimy to nie z nostalgii, tylko po to, by podpatrywać, jak o Bogu i sprawach ludzkich pisać dziś z pasją, celnie i ciekawie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]