Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

90. urodziny Tadeusza Żychiewicza

90. urodziny Tadeusza Żychiewicza

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Cięte pióro, niezwykły słuch na człowiecze skargi, brak jakiegokolwiek kompromisu z doktrynerstwem, hipokryzją, myślowym wygodnictwem i niezadowolenie z tego, co się już udało napisać. Tak mógłby wyglądać spis cech dobrego pisarza religijnego i tak można opisać TADEUSZA ŻYCHIEWICZA, którego 90-lecie urodzin obchodziliśmy 12 stycznia.
Tadeusz Żychiewicz fot. Michał Okoński
P

Pochodził z Rzeszowszczyzny. W młodości chciał zostać konstruktorem lotniczym, ukończył Liceum Mechaniczne we Lwowie. W czasie wojny działał w AK, z tego powodu po wojnie nie dostał się na Politechnikę Krakowską, za to ukończył historię sztuki na UJ. Od końca 1956, w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Wydał ponad dwadzieścia książek, w tym zbiór reportaży „Ludzie ziemi nieświętej”, słynną „Pocztę ojca Malachiasza”, cykl rozważań biblijnych „Stare Przymierze”, „Żywoty”, „Cnoty i niecnoty” oraz „Jajko miejscami świeże, czyli pytania dla teologów”. Zmarł 11 listopada 1994 roku.

Przypominamy jego postać dlatego, że jest warta naszej pamięci, ale czynimy to nie z nostalgii, tylko po to, by podpatrywać, jak o Bogu i sprawach ludzkich pisać dziś z pasją, celnie i ciekawie.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]