2015: rok Angeli Merkel

22.12.2015

Czyta się kilka minut

STYCZEŃ. „Jestem kanclerzem wszystkich Niemców. Tych, którzy żyją u nas na stałe lub przez jakiś czas; niezależnie od ich pochodzenia oraz tego, skąd tutaj przybyli”, mówi Merkel, podejmując w Berlinie premiera Turcji. Za deklarację, że „islam jest częścią Niemiec”, krytykuje ją potem część polityków jej własnej partii.


LUTY. Razem z prezydentem Francji kanclerz doprowadza do zawarcia w Mińsku drugiego porozumienia o zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie, które łagodzi przebieg konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, choć jest potem łamane. W kolejnych miesiącach opowiada się za utrzymaniem sankcji nałożonych na Rosję.

KWIECIEŃ. „Dalsze wzmacnianie doskonałych relacji” – to tytuł komunikatu biura prasowego kanclerz Merkel po wspólnym posiedzeniu rządów Polski i Niemiec w Warszawie. W kolejnych miesiącach oba państwa zaczyna jednak dzielić kwestia uchodźców i migrantów.

MAJ. W internetowym materiale wideo opublikowanym kilka dni przed 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej Merkel ostrzega przed „odcinaniem się” od historii. Dodaje również: uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych jest dla młodych Niemców nieodzowną częścią szkolnej edukacji.


CZYTAJ TAKŻE:


LIPIEC. Po tygodniach negocjacji między Brukselą a Atenami Grecja pozostaje ostatecznie w strefie euro, musi jednak wprowadzić drastyczne oszczędności. Mimo zarzutów o brak serca i narzucanie Grecji „niemieckiego dyktatu”, tłumaczy: „Nie chodzi o to, by być lubianą lub dostać nagrodę piękności. Kompromisy dla samych kompromisów nie rozwiążą problemów Europy”.

WRZESIEŃ. W obliczu kryzysu z udziałem uchodźców w Grecji i na Węgrzech Merkel otwiera przed nimi granice Niemiec. Tylko w pierwszy weekend miesiąca przez dworzec kolejowy w Monachium przewija się ok. 20 tys. przybyszów, w większości muzułmanów. Ale duch Willkommenskultur nie jest w smak wszystkim w Europie; Merkel musi sobie również radzić ze wzrostem nastrojów antyimigranckich we własnym kraju.

LISTOPAD. 25 lat po zjednoczeniu Niemiec Merkel zaprasza do Berlina uczniów niemieckich szkół średnich, którym opowiada o swoim doświadczeniu życia w komunistycznej NRD. Mówi, że wybrała studia z dziedziny fizyki częściowo dlatego, że był to przedmiot „mniej podatny na polityczną manipulację”.

GRUDZIEŃ. Kilka dni po zamachach terrorystycznych dokonanych przez dżihadystów w Paryżu niemiecki Bundestag (w stosunku głosów 445 do 146) opowiada się za proponowanym przez kanclerz udziałem Bundeswehry w walce z tzw. Państwem Islamskim. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01-02/2016