Reklama

Życie duchowe człowieka zagonionego

Życie duchowe człowieka zagonionego

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Wielu Polaków uważa, że w tzw. minionym okresie było lepiej. Nie podzielam tej opinii, ale z jednym mógłbym się zgodzić. W tamtym okresie mieliśmy więcej wolnego czasu, mówiąc inaczej: byliśmy mniej zagonieni. Świat zmusza nas dziś do coraz większego pośpiechu, co wpływa również na nasze życie duchowe.
J

Jest trochę prawdy w ironicznym stwierdzeniu, że współczesna technika pozwala szybko rozwiązywać problemy, które sama stworzyła. Jak w sytuacji takiego zagonienia - pośród spraw, wyjazdów, rozmów i papierów - dbać o duchowy wymiar życia? Największym wyzwaniem wydaje się nie tyle brak czasu, co umiejętność zatrzymania się mimo nieustannego stresu, że czegoś jeszcze nie załatwiliśmy.

Zagonienie czy pracoholizm

Najpierw trzeba się zastanowić, czy owo zagonienie jest rzeczywiście wynikiem obiektywnych okoliczności, które zmuszają do intensywnego wysiłku i nie pozwalają na wygospodarowanie czasu wolnego. Nierzadko praca wymyka się nam spod kontroli i staje się swoistym nałogiem. Zaczynamy być jej niewolnikami nie z powodu niezależnego od nas systemu ekonomiczno--społecznego, ale dlatego, że sami na to pozwalamy. Pracoholizm, nałóg...

10383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]