Reklama

Żyć z chorobą Parkinsona

Żyć z chorobą Parkinsona

21.07.2014
Czyta się kilka minut
Widziałem medyczny „cud”: oto chory, który do tej pory siedział niemiłosiernie poskręcany na wózku inwalidzkim, z głową wykręconą do góry, nagle zaczął się prostować i stawać na nogi!
A

Asystowałem przy pierwszej w Polsce operacji głębokiej stymulacji mózgu. Z kamerą i mikrofonem. To było w roku 2001 w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Profesor Mirosław Ząbek wszczepiał elektrody pacjentowi dotkniętemu dystonią. To taka choroba objawiająca się między innymi występowaniem ruchów mimowolnych. Polscy lekarze musieli się nauczyć przed zabiegiem superprecyzyjnej nawigacji, która pozwala wywiercić pacjentowi w głowie milimetrowej średnicy otwór i dostać się bardzo głęboko do środka.
Taka nawigacja online obecnie jest standardem na salach operacyjnych, jednak kilkanaście lat temu była nowością. Lekarz otrzymuje w czasie rzeczywistym informację o tym, gdzie w mózgu znajduje się wprowadzana przez niego elektroda. Robi się to w znieczuleniu miejscowym, ponieważ lekarz nieustannie musi mieć kontakt z pacjentem. Chodzi tu o bezpieczeństwo – aby nie uszkodzić ważnych dla...

9488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]