Reklama

"Żyć w takiej Polsce"

"Żyć w takiej Polsce"

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Błyskotliwy oficer, prokurator wojskowy. Oddany Partii, poszukiwał wrogów ludu, by dochodzić dla nich najwyższego wymiaru kary. Jego żona - lekarz w stopniu podpułkownika. W czerwcu 1967 zbyt żywo komentowali sukces Izraela w Wojnie Sześciodniowej. Zaczęły się szykany. Alkohol i duża dawka środków nasennych miały zapewnić im łagodny zgon.
S

Swoją śmierć przygotowywali kilka miesięcy. Systematycznie porządkowali niezałatwione sprawy. W widocznym miejscu na stole zostawili kilkanaście listów pożegnalnych, dyspozycje majątkowe i prośbę o pochówek w mundurach wojskowych.

“Nie chcemy i nie możemy żyć w takiej Polsce, a poza Polską żyć nie potrafimy" - napisali w liście do prokuratury. Datę wspólnego samobójstwa zaplanowali na 20 stycznia 1968 r. Miejscem śmierci miało być ich mieszkanie przy ul. Nowowiejskiej 5/18 w Warszawie. Późną nocą z 20 na 21 stycznia usiedli obok siebie na tapczanie. Wypity alkohol i przygotowana wcześniej duża dawka środków nasennych miały zapewnić im bezbolesny, łagodny zgon.

“Zawsze, od pierwszych naszych wspólnych chwil zakładaliśmy, że umrzemy tylko razem, nawet gdyby jedno umarło śmiercią naturalną" - informuje pisany godzinę przed śmiercią list...

13071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]