Reklama

Zwątpienie i śmierć

Zwątpienie i śmierć

25.09.2017
Czyta się kilka minut
14-letni Kacper z Gorczyna pod Łaskiem (woj. łódzkie) powiesił się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, nie wytrzymując szkolnego hejtu. Chłopiec miał być nękany z powodu domniemanej orientacji seksualnej.
B

Być może Kacper pamiętał, że nawet po śmierci jego rówieśnika, 14-letniego Dominika z Bieżunia, który powiesił się na sznurówkach trampek, jego prześladowcy nie odpuścili, zakładając na Facebooku profil „Dominik Szymański dobrze, że zdechł”.

Być może śledził pojawiające się w mediach doniesienia o przestępstwach na osobach homoseksualnych, jak sprawa studenta zaatakowanego w centrum Szczecina na początku 2014 r. To wtedy trzech mężczyzn dopadło 22-latka, pobiło go i utopiło w kałuży.

Być może Kacper wiedział, że polski kodeks karny nie chroni osób homoseksualnych przed przestępstwami z nienawiści. „Jeśli obraźliwe słowa padną pod adresem czarnoskórego mężczyzny, prokurator ma obowiązek zająć się sprawą z urzędu. Jeśli pod adresem osoby homoseksualnej – nie ma takiego obowiązku” – mówił Adam Bodnar w rozmowie z „Tygodnikiem”. A rządzący, mimo licznych interwencji m.in. organizacji chroniących prawa człowieka, nie zamierzają tego zmienić.

Być może Kacper przypuszczał, że nikt go nie obroni. Skoro ze szkół znikają programy antydyskryminacyjne, a hejt, na który nie reagują nauczyciele i rodzice prześladujących uczniów, stał się codziennością. Zwątpił w nas wszystkich. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]