Reklama

Ładowanie...

Zwątpienie i śmierć

Zwątpienie i śmierć

25.09.2017
Czyta się kilka minut
14-letni Kacper z Gorczyna pod Łaskiem (woj. łódzkie) powiesił się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, nie wytrzymując szkolnego hejtu. Chłopiec miał być nękany z powodu domniemanej orientacji seksualnej.
B

Być może Kacper pamiętał, że nawet po śmierci jego rówieśnika, 14-letniego Dominika z Bieżunia, który powiesił się na sznurówkach trampek, jego prześladowcy nie odpuścili, zakładając na Facebooku profil „Dominik Szymański dobrze, że zdechł”.

Być może śledził pojawiające się w mediach doniesienia o przestępstwach na osobach homoseksualnych, jak sprawa studenta zaatakowanego w centrum Szczecina na początku 2014 r. To wtedy trzech mężczyzn dopadło 22-latka, pobiło go i utopiło w kałuży.

Być może Kacper wiedział, że polski kodeks karny nie chroni osób homoseksualnych przed przestępstwami z nienawiści. „Jeśli obraźliwe słowa padną pod adresem czarnoskórego mężczyzny, prokurator ma obowiązek zająć się sprawą z urzędu. Jeśli pod adresem osoby homoseksualnej – nie ma takiego obowiązku” – mówił Adam Bodnar w rozmowie z „Tygodnikiem”. A rządzący, mimo licznych interwencji m.in. organizacji chroniących prawa człowieka, nie zamierzają tego zmienić.

Być może Kacper przypuszczał, że nikt go nie obroni. Skoro ze szkół znikają programy antydyskryminacyjne, a hejt, na który nie reagują nauczyciele i rodzice prześladujących uczniów, stał się codziennością. Zwątpił w nas wszystkich. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]