ZOBACZYĆ WARTO

4 – 10 I

28.12.2013

Czyta się kilka minut

Eksmisja

Dokumentalny, reż. Filip Antoni Malinowski, Polska/ /Austria/Szwajcaria 2012, Planete, sobota 4 I, 20.45

Dziadkowie reżysera przez 50 lat mieszkali w jednej z poznańskich kamienic. Wraz z nastaniem nowego właściciela muszą opuścić mieszkanie – nie będzie ich stać na czynsz. Obserwujemy, jak para bohaterów próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Osobisty portret sędziwych inteligentów jest zarazem gorzkim symbolem przemian dokonujących się w naszym kraju po ’89 roku.

Zapomniane królestwo. Tragedia katarów

Koncert, reż. Benjamin Bleuton, Francja 2010, mezzo, niedziela 5 I, 10.50

Krucjata przeciwko albigensom jest motywem przewodnim jednego z ostatnich przedsięwzięć muzycznych Jordiego Savalla, które przygotował z okazji 800-lecia krwawych wydarzeń. Wraz z zespołem Hespèrion XXI kataloński mistrz wędruje przez pięć wieków europejskiej historii, czerpiąc z twórczości trubadurów, muzyki sakralnej i ludowej.

Niedziela z... Robertem Więckiewiczem

Blok programowy, Polska 2013, TVP Kultura, niedziela 5 I, od 17.25

Wałęsa w filmie Wajdy, Hitler w „Ambassadzie” Machulskiego, Leopold Socha z filmu „W ciemności” Holland, a także jeden z ulubionych aktorów Wojciecha Smarzowskiego, co przypieczętuje za chwilę główna rola w filmie „Pod Mocnym Aniołem” – ostatnie lata w polskim kinie należą do Roberta Więckiewicza. Spotkaniu z nim towarzyszyć będzie emisja filmów „Pół serio” (2000) Tomasza Koneckiego oraz „Wymyk” (2011) Grzegorza Zglińskiego.

Penderecki. Droga przez labirynt

Dokumentalny, reż. Anna Schmidt, Polska/Niemcy 2013, TVP Kultura, poniedziałek 6 I, 8.50, 17.00

Niemiecka reżyserka próbuje uciec od standardowej biografii polskiego kompozytora. Towarzyszy mu z kamerą przez rok poprzedzający jego 80. urodziny, skupiając się na jego pasjach, podróżach czy życiu codziennym. W filmie o swoich związkach z Pendereckim wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Anne-Sophie Mutter czy Jonny Greenwood z grupy Radiohead.

Mój najstarszy kuzyn

Dokumentalny, reż. Alan Berliner, USA 2012, HBO2, środa 8 I, 22.00, piątek 10 I, 17.10

Znany amerykański dokumentalista przybliża nam postać Edwina Honiga, niegdyś poety, wykładowcy i tłumacza. Berliner przedstawia ostatnie lata życia swego przyjaciela i mistrza, naznaczone chorobą Alzheimera. Pokazuje swego bohatera z bardzo intymnej perspektywy, skupiając się na problemie tożsamości i pamięci.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014