ZOBACZYĆ WARTO

17 – 23 sierpnia

13.08.2013

Czyta się kilka minut

Solidarity of Arts

Koncert, reż. Krzysztof Materna, Polska 2013, TVP Kultura, Canal+, sobota 17 VIII, 21.00

Do 8 września potrwa na Pomorzu interdyscyplinarny festiwal, którego piątą edycję zainauguruje koncert jazzowy pod batutą samego Bobby’ego McFerrina. Impreza odbędzie się na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Gila Goldsteina, Urszulę Dudziak, Bulgarian Voices – Angelite, Laboratorium czy Atom String Quartet.

Zakochani w Rzymie

Komedia, reż. Woody Allen, Włochy/Hiszpania/USA 2012, Canal+, niedziela 18 VIII, 20.00, czwartek 22 VIII, 21.55

Kolejna filmowa pocztówka wysłana przez twórcę „Manhattanu” z europejskiego miasta pomyślana została jako współczesny „Decameron” – jest wielowątkowa i bardzo frywolna. We współczesnym Rzymie spotykają się Włosi i Amerykanie, a wśród nich sam Woody Allen, który w świetnej formie powraca po sześciu latach nieobecności przed kamerą.

Druga strona plakatu

Dokumentalny, reż. Marcin Latałło, Polska 2010, Planete, niedziela 18 VIII, 20.45

„Był jedynym kolorowym elementem na szarych powojennych ulicach” – tak o fenomenie polskiego plakatu opowiada film Latałły. Jak to się stało, że w peerelowskiej rzeczywistości zaistniała dziedzina sztuki, która do dzisiaj ma swoich admiratorów i naśladowców na całym świecie? Osiągnięciom Polskiej Szkoły Plakatu przyglądamy się z perspektywy dzisiejszej studentki ASP, która ma za zadanie zaprojektować plakat do tego właśnie filmu.

Kuba: ostatnia szansa

Dokumentalny, reż. Tom McCarthy, Wielka Brytania 2012, TVP2, wtorek 20 VIII, 22.50

Reporter BBC Simon Reeve odwiedza karaibski bastion komunizmu w czas rewolucji, tym razem kapitalistycznej. Zrujnowana gospodarczo Kuba przechodzi właśnie drastyczne reformy ekonomiczne, co dla społeczeństwa jest niemałym szokiem. Transformacja ustrojowa pociąga za sobą liczne ofiary, ale ma też swoich beneficjentów.

Świeże wiśnie

Dokumentalny, reż. Anna Baumgart, Norwegia 2010, TVP Kultura, wtorek 21 VIII, 1.05

To nie jest film, ale raczej surowy zapis projektu, jaki Baumgart zrealizowała dla Centrum Artystycznego w norweskim Falstadt. W czasie II wojny światowej znajdował się tam hitlerowski obóz koncentracyjny. Artystka wykorzystując środki teatralne, dokumentalne oraz ustawienia Hellingerowskie, dotyka tabuizowanego problemu prostytucji w obozach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2013