ZOBACZYĆ WARTO

11 – 17 maja

03.05.2013

Czyta się kilka minut

Andreas Scholl

Koncert, reż. Olivier Simonnet, Francja 2010, mezzo, niedziela 12 V, 13.30

Słynny kontratenor podczas Międzynarodowego Festiwalu Opery Barokowej w Beaune wystąpił wraz z Accademią Bizantiną pod batutą Stefana Montanariego. Wykonał m.in. arie z oper Henry’ego Purcella: „The Fairy Queen”, „Dydona i Eneasz” czy „Król Artur”.

Triszna. Pragnienie miłości

Melodramat, reż. Michael Winterbottom, Wielka Brytania 2011, Cinemax, niedziela 12 V, 20.00

Jeden z najbardziej wszechstronnych reżyserów jedzie do Indii, by w ojczyźnie Bollywoodu nakręcić adaptację „Tessy d’Urberville” Thomasa Hardy’ego (przeniesionej już ongiś na ekran przez Romana Polańskiego). Znana ze „Slumdoga” Freida Pinto wciela się tu w postać współczesnej „kobiety czystej”, uwikłanej w kastowy podział społeczny i patriarchalny porządek.

Pięć rozbitych kamer

Dokumentalny, reż. Emad Burnat, Guy Davidi, Palestyna/Francja/Izrael/Holandia 2011, Canal+, poniedziałek 13 V, 22.00

Dokument Burnata to wyraz czynnego oporu przeciwko temu, co dzieje się na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kiedy w 2005 r. izraelskie buldożery wtargnęły do jego rodzinnej wioski, palestyński rolnik – ryzykując życiem swoim i swojej rodziny – zaczął dokumentować okupację i jej tragiczne następstwa. Film otrzymał nominację do Oscara oraz liczne nagrody na festiwalach.

Filmy Michałkowa

Dramaty, reż. Nikita Michałkow, ZSRR 1979, Ale kino!, środa 15 V, 20.10

W majowe środy na kanale Ale kino! odbywa się mały przegląd filmów rosyjskiego reżysera. Po „Spalonych słońcem” i „Bez świadków” zobaczymy „Kilka dni z życia Obłomowa”, oparte na powieści Iwana Gonczarowa. Tytułowy bohater (w tej roli Oleg Tabakow) uosabia całą złożoność tzw. obłomowszczyzny: melancholię, rezygnację, ale też niedopasowanie do swoich czasów i ich wartości. W kolejne środy – „Niedokończony utwór na pianolę” oraz „Niewolnica miłości”.

Podwójne życie Piotra S.

Dokumentalny, reż. Alina Mrowińska, Polska 2012, TVP Kultura, czwartek 16 V, 8.25, 17.15

W Polsce jest najbardziej znanym człowiekiem z zespołem Downa. Dzięki roli Maciusia w serialu „Klan” Piotr Swend od 15 lat oswaja z innością i udowadnia, że osoby upośledzone mogą funkcjonować, a nawet odnosić sukcesy w świecie ludzi zdrowych. Ale praca i popularność Piotra mają swoją cenę – chłopak tak bardzo utożsamił się ze swoim serialowym wcieleniem, że przestał odróżniać plan filmowy od realnego życia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2013