Znamię

Kard. Andrzej Maria Deskur nie żyje. To on wprowadził młodego Karola Wojtyłę w świat Kurii Rzymskiej.

06.09.2011

Czyta się kilka minut

I to jemu Jan Paweł II złożył pierwszą wizytę. Pozostali wierni w przyjaźni mimo kardynalskiego wózka inwalidzkiego i papieskich obowiązków.

Urodził się w 1924 r. jako jedno z siedmiorga dzieci Andrzeja Deskura i Stanisławy z Kosseckich w Sancygniowie. Zmarł w Watykanie 3 września 2011 roku o godzinie 18.00.

Do krakowskiego seminarium wstąpił po uzyskaniu na UJ tytułu magistra obojga praw. Kiedy 9 kwietnia 1945 r.

student wydziału teologicznego UJ Karol Wojtyła został wybrany wiceprezesem Bratniej Pomocy, przewodniczącym Komisji Prawnej był niemal magister Andrzej Deskur. Wtedy zrodziła się przyjaźń. 1 listopada 1946 r., na Mszy, na której Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie - on otrzymał tonsurę, najniższy wówczas szczebel w drodze do kapłaństwa. W 1948 r. kard. Sapieha wysłał go do Fryburga Szwajcarskiego, gdzie w 1950 r. zdobył tytuł doktora teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. we Francji, w rodzinnej parafii francuskich Descours, Saint-Bonnet-les-Oules.

W Watykanie rozpoczął pracę w 1952 r. w nowo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Kinematografii, Radia i Telewizji (od 1964 r. ds. Środków Społecznego Przekazu). W latach 1973-1984 był jej przewodniczącym. W 1974 r. przyjął z rąk Pawła VI sakrę biskupią. To on wprowadził Stolicę Apostolską w świat nowoczesnych mediów. Za największe swoje dzieło uważał doprowadzenie do powstania radia "Veritas", które z Filipin transmituje audycje katolickie dla całej Azji i Oceanii. Brał czynny udział w przygotowaniu dokumentów soborowych. Na zakończenie Soboru Paweł VI zaprosił go do koncelebry w Bazylice św. Piotra, w której uczestniczyli wybrani przez Papieża najbardziej zasłużeni Ojcowie Soborowi. Odwiedził 70 krajów, organizując struktury obecności Kościoła w mediach. Przez wiele lat był łącznikiem między Kościołem w Polsce a Watykanem; towarzyszył w podróżach do Polski arcybiskupom Casarolemu i Poggiemu.

13 października 1978 r. doznał paraliżu lewostronnego po przebytym zawale serca. Nieprzytomnego odwiedził w poliklinice Gemellego Jan Paweł II - dzień po swym wyborze. Do końca życia pozostał przykuty do wózka, ale nadal pracował dla dykasterii watykańskich, zwłaszcza dla Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W 1985 r. został wyniesiony przez Papieża do godności kardynalskiej. Z tej okazji Jan Paweł II powiedział: "Wśród wszystkich kardynałów dzisiaj kreowanych, on jeden był inwalidą na wózku i wnosi do tego kolegium szczególne znamię, znamię cierpienia - znamię cierpienia, które jest ofiarą. Nie znamy dróg Bożych, nie znamy tajemnic Bożych, ale trudno mi osobiście oprzeć się przeświadczeniu, że ta ofiara księdza arcybiskupa, dzisiaj kardynała Andrzeja pozostawała w związku z konklawe, które odbyło się w połowie października 1978 r.".

Wśród zasług zmarłego Kardynała bodaj największa jest ta, że to on wprowadził przyjaciela, młodego Karola Wojtyłę, w świat Kurii Rzymskiej, który on sam znał doskonale. To dzięki jego inicjatywom młody biskup krakowski poznał najważniejsze postacie Stolicy Apostolskiej i dał się poznać. Nie jest wykluczone, że to dzięki niemu Paweł VI, który Deskura lubił i cenił, zwrócił uwagę na Wojtyłę. Papież odwdzięczył mu się wierną przyjaźnią. Na niedzielnym obiedzie u Jana Pawła II zawsze na swoim wózku inwalidzkim był obecny kard. Deskur.

Krzyż swego kalectwa znosił z pogodą. Wsparcia szukał w tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Telefony, dokąd mógł, sam odbierał, chętnie przyjmował licznych odwiedzających. Całkowicie zdany na pomoc innych (opiekowały się nim siostry sercanki) zachował poczucie humoru i pogodę ducha. Pod koniec życia niemal zupełnie stracił wzrok. Pytany, jak się czuje, zwykł był odpowiadać: "Lepiej, niż na to zasługuję".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2011